ՀՀ ԱԱԾ-ն այս տարի հաքերային հարձակման 140 դեպք է կանխել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության առաջնահերթություններից է մնում հանրապետության պետական կառավարման համակարգի տեղեկատվական ռեսուրսների անխափան գործունեության ապահովումը և հաքերային հարձակումներից դրանց պաշտպանությունը: Այս մասին ՀՀ ԱԱԾ մասնաիգտական տոնի կապակցությամբ հրավիրված հանդիսավոր նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Գորիկ Հակոբյանը: «Սա գործունեության համեմատաբար նոր ոլորտ է մեզ համար, սակայն, ի պատիվ կառավարական կապի և տեղեկատվության վարչության, ինչպես նաև հակահետախուզության գլխավոր վարչության աշխատակիցների, պետք է փաստենք, որ կատարվող համալիր միջոցառումների արդյունավետությունը համադրելի է միջազգային ամենաբարձր չափորոշիչների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հակոբյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ միայն այս տարի խափանվել է 140 հաքերային հարձակում, կանխվել է պետական կառավարման մարմինների համացանցային համակարգ վիրուսային, վնասարար ծրագրերի ներդրման մոտ հազար փորձ:
Գորիկ Հակոբյանը հայտնեց, որ արձանագրված հաքերային հարձակումների մեծամասնությունը կատարվել է Ադրբեջանի, իսկ որոշ մասը՝ Թուրքիայի տարածքից: «Բացահայտվել են նաև ադրբեջանական տարբեր կառույցների պատվերով այլ երկրների տարածքներից կատարվող հարձակումները: Այդ ոտնձգություններից ոչ մեկը չի հասել իր նպատակին, անվտանգության մարմինների պաշտպանության տիրույթում գտնվող ոչ մի կայք չի կոտրվել, բացառվել է տեղեկատվության արտահոսքի հնարավորությունը»,- ընդգծեց ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը:

YEREVAN, 20 DECEMBER, ARMENPRESS. Ensuring the safety of information resources within the public administration system of the Republic of Armenia and protection from hackers’ attacks remain the priorities of Armenia’s National Security Service. This is what Director of the National Security Service of the Republic of Armenia Gorik Hakobyan said during the solemn session convened on the occasion of the Day of the National Security Service Officer of the Republic of Armenia. “This is a relatively new sphere of activity for the National Security Service, but we have to state that the efficiency of complex measures is compatible with the highest international criteria, and that is the honor of the governmental Department of Communication and Information, as well as the General Department of Counterintelligence,” Hakobyan mentioned, as “ArmenPress” reports.
He informed that the National Security Service prevented 140 hacking attacks and nearly 1,000 attempts to insert viruses and destructive software into the Internet of public administration bodies.