France 2-ը ներկայացրել է Հայաստանի նախաամանորյա եռուզեռը
ԾՈՎԱԳՅՈՒՂ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ամանորը ճոխ նշելու հայկական ավանդույթի համբավը հասել է նաև Եվրոպա: Ֆրանսիական France 2 հեռուստաընկերությունը տեսանյութ է պատրաստել այն մասին, թե ինչպես են հայերը նախապատրաստվում Նոր տարուն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ հեռուստաընկերության ստեղծագործական խումբը եղել է Գեղարքունիքի մարզի Սևանի տարածաշրջանի Ծովագյուղ գյուղում, ուր էլ բացահայտել է Նոր տարին դիմավորելու հայկական ավանդույթները:
Տեանյութում նշվում է, որ նախաամանորյա աշխատանքի ժամանակ ընատնիքի յուրաքանչյուր անդամ իր յուրահատուկ դերն ու պարտականությունն ունի: «Մենք մեր  դստրերին և հարսներին սովորեցնում ենք, ինչպես պատրաստել հայկական ուտեստները: Երբ մենք արդեն չլինենք, նրանք պետք է պահպանեն հայկական խոհարարական ավանդույթները»,- պատմել է Հատիկ Մկրչտյանը: Նրա խոսքովˋ մինչև ամուսնանալը երիտասարդ աղջիկները պետք է 60 բան իմանանˋ սեղան գցել, եփել-թափել, գործել և այլն:
Հեռուստաընկերությունը նաև ներկայացրել է, որ Հայաստանում կատարյալ տոնական սեղանը պետք է ծածկված լինի տարբեր ուտեստներով, սեղանի վրա ազատ տեղ չպիտի լինի: Իսկ պատրաստություններն սկսվում են վաղ առավոտից: Տղամարդկանց և կանանց աշխատանքը հստակ բաժանված է: Տատիկները թոնրում թխում են լավաշն, իսկ տղամարդիկ խորովածն են պատրաստում:

France 2 TV presents how Armenia gets ready for the New Year
TSOVAGYUGH, 19 DECEMBER, ARMENPRESS. The famous Armenian traditions of celebrating the New Year have been introduced in Europe. France’s France 2 Television has prepared a video showing how Armenians get ready to celebrate the New Year. As “ArmenPress” reports, the TV crew visited the Tsovagyugh village of the Sevan area of Armenia’s Gegharkunik Province and discovered the Armenian traditions of celebrating the New Year.
In the video it is stated that every member of the family has a special place and duty before the New Year. “We teach our daughters and daughters-in-law how to prepare Armenian dishes. When we’re gone, they have to preserve the traditions of Armenian cuisine,” Hatik Mkrtchyan said. According to her, young girls have to know 60 things before getting married, and some of them are to set a table, as well as cook, clean and sew.