Ուկրաինայի հարցում առաջընթացը կազդի ԵՏՄ-ի հետ միասնական գոտու շուրջ երկխոսության վրա. Մերկել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման վերաբերյալ Մինսկի համաձայնագրերի կատարման ուղղությամբ առաջընթացի դեպքում կարելի կլինի բանակցություններ վարել Եվրամիության եւ Եվրասիական տնտեսական միության միջեւ ընդհանուր տնտեսական տարածության շուրջ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե մենք էական առաջընթաց տեսնենք Մինսկի արձանագրության 12 կետերի կատարման հարցում, ապա, այո, մենք պետք է պատրաստ լինենք նման քայլերի, որովհետեւ Ռուսաստանը եւ Ուկրաինան տնտեսական առումով շատ կապված են»,- պատասխանել է Մերկելը ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ տնտեսական համագործակցության հնարավորության վերաբերյալ հարցին:
«Ես իմ կողմից կցանկանայի ասել, որ մենք դեմ չենք Ռուսաստանի, Ղազախստանի եւ Բելառուսի հետ աշխատելու այն բանի վրա, որ ստեղծենք տնտեսական մեծ գոտի»,- ասել է Մերկելը:
Նա նաեւ նշել է, որ եթե նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը աջակցելու մասին, հարկավոր է հավատալ նրա խոսքին:
Մերկելը ճշտել է, որ Ռուսաստանի ղեկավարը նման հայտարարություն է արել Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Ուկրաինայի ղեկավարների հետ («նորմանդական ձեւաչափ») վերջերս կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«Եթե նա ասում է, որ պաշտպանում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը, ապա մենք պետք է հավատանք նրա խոսքին եւ աշխատենք այդ ուղղությամբ»,- ասել է Մերկելը Բրյուսելում ԵՄ-ի գագաթնաժողովից հետո, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Меркель: прогресс по Украине повлияет на диалог о единой зоне с ЕАЭС
Канцлер Германии Ангела Меркель заявила, что в случае прогресса в исполнении Минских соглашений по украинскому урегулированию можно будет вести переговоры об общем экономическом пространстве между Евросоюзом и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Создаваемый 1 января 2015 года ЕАЭС объединит Россию, Белоруссию, Казахстан и Армению. Российское Минэкономразвития в ноябре направило в Еврокомиссию предложением о запуске нового диалога между Евразийским экономическим союзом и ЕС по экономике и бизнес-партнерству. По словам министра, речь идет о подготовке к формированию единого пространства без разделительных линий.
"Если мы увидим существенный прогресс в исполнении 12 пунктов Минского протокола, то да, мы должны быть готовы к таким шагам, потому что Россия и Украина в экономическом отношении очень связаны", — ответила Меркель на вопрос о возможности экономического сотрудничества ЕС и ЕАЭС.
"Я хотела бы сказать со своей стороны, что мы не против того, чтобы работать с Россией, Казахстаном и Белоруссией над тем, чтобы создать большую экономическую зону", — сказала Меркель.
Россия в 2010 году заявила о возможности создания гармоничного сообщества экономик от Лиссабона до Владивостока, а в будущем — возможно, и зоны свободной торговли и даже более продвинутых форм экономической интеграции.