ՀՀ վարչապետը հայտարարություն է տարածել ֆինանսական շուկայում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարություն է տարածել ֆինանսական շուկայում իրավիճակի մասին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարության մեջ նշվում է.
«Ֆինանսական շուկայի ներկա զարգացումները հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից:
Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար: Կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին և ձեռնարկում է բոլոր միջոցառումները՝ ֆինանսական համակարգի բնականոն գործունեությունն ապահովելու, ՀՀ տնտեսվարողների և քաղաքացիների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար: Բոլոր ավանդատուները պետք է վստահ լինեն, որ ՀՀ-ն ունի գործուն ավանդների երաշխավորման համակարգ, որ թե՛ կառավարությունը, թե՛ Կենտրոնական բանկը անում են և կանեն ամեն ինչ՝ քաղաքացիների ավանդների պաշտպանության համար:
Այսօր ժամը 14:00-ին Կենտրոնական բանկի խորհուրդը հանրությանը կտա մանրամասն պարզաբանումներ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաև իր միջազգային գործընկերների հետ և վստահ է, որ համատեղ ջանքերով ու սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները»:

Премьер-министр Армении сделал заявление о состоянии на финансовом рынке страны
Премьер-министр Армении Овик Абрамян сделал заявление о состоянии на финансовом рынке страны. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью правительства Армении, в заявлении сказано:
«Положение на финансовом рынке страны связано с глобальными и региональными развитиями, в которых не исключены элементы спекуляции.
В подобных условиях правительство Армении продолжает придерживаться плавающего курса драма, что делается в интересах долгосрочной стабильности экономики. Правительство поддерживает усилия ЦБ по стабилизации финансового рынка и предпринимает меры по обеспечению действенности финансовой системы и по зщите интересов населения. Все вкладчики должны быть уверены, что в Армении есть действенная защита вкладов, и ЦБ и правительство защитят вклады граждан.
Сегодня в 14:00 Совет ЦБ даст обществу детальные разъяснения относительно создавшейся ситуации. Правительство находится в постоянной связи с международными партнерами, и уверено, что совместными усилиями и холодным расчетом мы сможем побороть необоснованное подорожание продуктов первой необходимости».