ՀՀ վարչապետը հայտարարություն է տարածել ֆինանսական շուկայում իրավիճակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարություն է տարածել ֆինանսական շուկայում իրավիճակի մասին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարության մեջ նշվում է.
«Ֆինանսական շուկայի ներկա զարգացումները հիմնականում պայմանավորված են գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումներով, որոնք զերծ չեն ակնհայտ սպեկուլյատիվ տարրերից:
Գլոբալ միտումների նման տարերային զարգացումների պարագայում ՀՀ կառավարությունը շարունակում է հավատարիմ մնալ լողացող փոխարժեքի որդեգրված քաղաքականությանը, ինչն անհրաժեշտ է տնտեսությունը երկարաժամկետ անկայունությունից զերծ պահելու համար: Կառավարությունն աջակցում է ֆինանսական համակարգի կայունությանն ուղղված Կենտրոնական բանկի ջանքերին և ձեռնարկում է բոլոր միջոցառումները՝ ֆինանսական համակարգի բնականոն գործունեությունն ապահովելու, ՀՀ տնտեսվարողների և քաղաքացիների իրավունքներն ու շահերը պաշտպանելու համար: Բոլոր ավանդատուները պետք է վստահ լինեն, որ ՀՀ-ն ունի գործուն ավանդների երաշխավորման համակարգ, որ թե՛ կառավարությունը, թե՛ Կենտրոնական բանկը անում են և կանեն ամեն ինչ՝ քաղաքացիների ավանդների պաշտպանության համար:
Այսօր ժամը 14:00-ին Կենտրոնական բանկի խորհուրդը հանրությանը կտա մանրամասն պարզաբանումներ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ: Կառավարությունը մշտական կապի մեջ է նաև իր միջազգային գործընկերների հետ և վստահ է, որ համատեղ ջանքերով ու սառը դատողությամբ մենք կարող ենք ապահովել կայունություն թե՛ ֆինանսական, թե՛ ապրանքների շուկաներում՝ այդ թվում բացառելով սպառողական ապրանքների անհիմն թանկացումները»:

Armenia's PM issues statement on situation in financial market
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. The Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan has issued a statement on the situation in the financial market. The Information and Public Relations Department of the Government of the Republic of Armenia informed “Armenpress” that the PM’s statement, in particular, runs as follows:
“The current developments in the financial market are actually conditioned by the global and regional developments, which are not free from obviously speculative elements. In case of such spontaneous developments of global trends, the Government of the Republic of Armenia remains loyal to the adopted policy of floating exchange rate, which is necessary to keep the economy safe from long-term instability.
The Government supports the efforts made by the Central Bank aimed at the stability of the financial system and takes all steps to provide the ordinary activity of the financial system and protection of the interests of the entrepreneurs and citizens of the Republic of Armenia.
All the depositors must be confident that the Republic of Armenia has an efficient deposit guarantee system and both the Government and the Central Bank do and will do everything for the protection of the citizens’ deposits.
The Central bank’s Council will give detailed clarifications to the public on the current situation today at 14:00."