Գերագույն ռադան հաստատել Է Յացենյուկի թեկնածությունը Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի Գերագույն ռադան Արսենի Յացենյուկին նշանակել Է հանրապետության վարչապետ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, համապատասխան որոշումը պաշտպանել Է 341 պատգամավոր՝ անհրաժեշտ նվազագույն 226 ձայնի դեպքում:
Օրենքի համաձայն՝ կոալիցիան Ռադայում ձեւավորում Է կառավարության կազմը եւ նախագահին առաջարկում վարչապետի պաշտոնի թեկնածուին: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն ավելի վաղ Յացենյուկի թեկնածությունն առաջադրել Էր նախարարների կաբինետի ղեկավարի պաշտոնի համար: Նախագահը նաեւ կոչ Էր արել Ռադային՝ մինչեւ դեկտեմբերի 1-ը կազմել նախարարների նոր կաբինետ:
Գերագույն ռադան, որն ընտրվել Է հոկտեմբերի 26-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում, նոյեմբերի 27-ին ձեռնամուխ Է եղել աշխատանքի, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Рада утвердила кандидатуру Яценюка на пост премьера Украины
Верховная рада по представлению президента назначила Арсения Яценюка премьер-министром Украины, соответствующее решение поддержал 341 депутат при необходимом минимуме в 226 голосов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По закону коалиция в Раде формирует состав правительства и предлагает президенту кандидатуру на пост премьера. Петр Порошенко ранее внес кандидатуру Яценюка на должность главы кабинета министров. Президент ранее также призывал Раду до 1 декабря сформировать новый кабмин.
Верховная рада, избранная по итогам внеочередных парламентских выборов, в четверг приступила к работе.