Վերջին տասը տարում Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՄԻԱՎ-վարակակիրների թիվն աճել Է 80 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2013 թվականին Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում գրանցվել Է ՄԻԱՎ-ով վարակվելու ավելի քան 136 հազար դեպք: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս տվյալները ներկայացրել են Եվրոպայի՝ հիվանդությունների կանխարգելման եւ վերահսկման կենտրոնը (ԵՀԿՎԿ) եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության եվրոպական տարածաշրջանային կենտրոնը:
Հաշվարկների համաձայն՝ այդ ցուցանիշները 80 տոկոսով բարձր են 2004 թվականի ցուցանիշներից, երբ ՄԻԱՎ-ով վարակվածների թիվը 76 հազար Էր:
ԵՀԿՎԿ-ի նոր տվյալները դեկտեմբերի 1-ին՝ ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի համաշխարհային օրը, կներկայացվեն Հռոմում առողջապահության նախարարների հանդիպմանը:
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի՝ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի գծով միավորված ծրագրի զեկույցում նշվել Է, որ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի նոր ակտիվ միջոցառումները թույլ կտան համաճարակին վերջ դնել մինչեւ 2030 թվականը: Նոր «արագացված մոտեցումը» (Fast-Track) կփրկի 21 մլն կյանք  եւ 28 միլիոն մարդու վարակումը ՄԻԱՎ-ով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ВОЗ: за последние 10 лет число зараженных ВИЧ в Европе и Центральной Азии выросло на 80%
В 2013 году в Европе и Центральной Азии было зарегистрировано свыше 136 тыс. случаев заражения ВИЧ. Такие данные приводит Европейский центр профилактики и контроля заболеваний (ЕЦПКЗ) и Европейский региональный центр ВОЗ, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Согласно подсчетам, данные показатели на 80% выше показателей 2004 года, когда число поставленных диагнозов в этой области составило 76 тыс.
Новые данные ЕЦПКЗ будут представлены на встрече министров здравоохранения в Риме 1 декабря, во Всемирный день борьбы со СПИДом.
Ранее в докладе Объединенной программы ООН по ВИЧ/ СПИДу - ЮНЭЙДС отмечалось, что новые активные меры по борьбе с ВИЧ/СПИДом позволят покончить с эпидемией к 2030 году. Новый "ускоренный подход" (Fast-Track) спасет 21 млн жизней и предотвратит заражение 28 млн человек вирусом иммунодефицита человека, отмечается в докладе. По подсчетам экспертов, удастся сэкономить $24 млрд дополнительных средств на лечение, а инвестиции в новую программу окупятся в 15-кратном размере.