Թովմաս Պողոսյանը պարգեւատրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի կարգադրությամբ մշակույթի ոլորտում ունեցած մեծ ավանդի եւ ծննդյան 60-ամյակի կապակցությամբ «Սայաթ-Նովա» մշակութային միության նախագահ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանին պարգեւատրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, շնորհավորելով Թովմաս Պողոսյանին, կարեւորել է հայ երգարվեստում նրա անցած ստեղծագործական ուղին, որով նա, ինչպես նշել է ԱԺ փոխնախագահը, որպես նվիրյալ, տասնամյակներ շարունակ զարգացրել եւ ամրապնդել է հայ ազգային մշակույթը, ինչը նրա բնորոշմամբ ամենակարճ ուղին է դեպի համաշխարհային մշակույթ: Նա կարեւորել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանի ջանքերը՝ պետության եւ հասարակության համար ամենավճռորոշ շրջանում հիմնադրելու «Սայաթ-Նովա» մշակութային միությունը եւ սերունդներին հայ ազգային-գուսանական մշակույթը հասցնելու գործում: Նա շնորհակալություն է հայտնել Թովմաս Պողոսյանին՝ մշակույթի ոլորտում ներդրած մեծ ավանդի եւ հայ մշակույթի զարգացման գործում անգնահատելի վաստակի համար:
ՀՀ ժողովրդական արտիստ Թովմաս Պողոսյանը շնորհակալական խոսքում մեծ պատիվ է համարել անկախ հայրենիքում ԱԺ բարձր պարգեւի արժանանալը:

Народный артист Товмас Погосян награжден Почетной медалью НС Армении
По распоряжению председателя Национального Собрания Армении Галуста Саакяна вице-спикер НС Эдуард Шармазанов  за большой вклад в области культуры и в связи с 60-летием 27 ноября наградил председателя культурного союза “Саят-Нова”, Народного артиста Товмаса Погосяна Почетной медалью НС Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, вице-спикер парламента, поздравляя Т.Погосяна, подчеркнул важность пройденного им в вокальном искусстве творческого пути, на котором певец десятками лет развивал и укреплял армянскую национальную культуру.
Шармазанов, в частности, высоко оценил усилия Т.Погосяна по созданию культурного союза “Саят-Нова”, донесшего до слушателей армянскую национально-гусанскую культуру, и поблагодарил награжденного за весомый вклад в развитие армянской культуры.
Народный артист Армении Т.Погосян в своем слове выразил искреннюю признательность за высокую награду НС.