Գալուստ Սահակյանը ՀԱՊԿ ԽՎ նիստում խոսել է օգոստոսի և նոյեմբերի ադրբեջանական սադրանքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգում նոյեմբերի 27-ին տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը, որի ընթացքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հայտարարության մեջ ասված է.
«2014թ. նոյեմբերի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոցվել է ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղի ՄԻ-24 ուղղաթիռը. արդյունքում զոհվել է ողջ անձնակազմը: Ուղղաթիռն ընկել է 1994 թվականի մայիսին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի միջեւ հրադադարի մասին համաձայնագրին համաձայն հաստատված շփման գծի շրջակայքում: Սակայն, ուղղաթիռի վթարի վայրը մոտ 10 օր գտնվում էր ադրբեջանական կողմի մշտական կրակի տակ, ինչը հնարավորություն չէր տալիս տեղահանել զոհվածների դիերը: Վթարի վայրին չէին թույլատրում մոտենալ նույնիսկ միջազգային Կարմիր Խաչի եւ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին:
Բաքվի այս սադրանքը միանշանակ ուղղված է տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացմանը: Նման լկտի գործողությունները մարտահրավեր են հանդիսանում ողջ միջազգային հանրությանը եւ, առաջին հերթին, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցությունների միջնորդներին: Սույն տարվա օգոստոսին Ադրբեջանի սադրանքները հայ-ադրբեջանական սահմանին, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ շփման գծում տարածաշրջանը հասցրին վտանգավոր գծին, որից այն կողմ կարող էին սկսվել լայնածավալ մարտական գործողություններ: Եվ միայն սադրանքների նախաձեռնողի նկատմամբ հայկական կողմի համաչափ զսպողական գործողությունների, Ռուսաստանի Նախագահի անձնական ներգրավվածության, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդության շնորհիվ հաջողվեց խուսափել լայնածավալ պատերազմից:
Անպատժելիության զգացումը եւ պատշաճ հասցեական դատապարտման բացակայությունը միայն ուժեղացնում են ադրբեջանական իշխող վերնախավում առկա` հարցի ռազմական լուծման պատրանքը, ինչը մեծացնում է ադրբեջանական կողմի մեղքով տարածաշրջանային իրավիճակի ապակայունացման վտանգը»:

На заседании ОДКБ Галуст Саакян высказался об азербайджанских провокациях в августе у в ноябре
27-го ноября в Санкт-Петербурге состоялось пленарное заседание парламентской ассамблеи ОДКБ, на котором председатель НС Армении Галуст Саакян выступил с заявлением. Как сообщили «Арменпресс» из управления по информации и связям с общественностью НС Армении, в завлении говорится:
«12-го ноября 2014г. ВС Азербайджана сбили учебно-тренировочный вертолет ВВС НКР МИ-24, в результате чего экипаж погиб. Вертолет упал вблизи линии соприкосновения, установленной соглашением о прекращении огня, подписанным в мае 1994 года. Место падения в течение 10 дней усиленно обстреливалось азербайджанской стороной, не подпуская даже представителей Красного Креста и ОБСЕ.
Эта провокация Баку направлена на дестабилизацию в регионе. Эти вызов всему международному сообществу, в первую очередь – посредникам в переговорах по мирному урегулированию карабахского конфликта. В августе этого года провокации азербайджанской стороны привели к опасной линии, когда могли начаться широкомасштабные боевые действия. Только сдержанность армянской стороны и личное вмешательство президента России, а также сопредседателей Минской группы приостановили возможность возобновления войны.
Чувство безнаказанности и отсутствие адресного осуждения усиливают иллюзию руководства Азербайджана о возможности военного решения вопроса, что увеличивает опасность дестабилизации в регионе».