Google-ն աշխատում Է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի համար. Ջուլիան Ասանժ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Google ընկերությունը փաստորեն աշխատում Է ԱՄՆ-ի կառավարության՝ կոնկրետ պետդեպարտամենտի համար: Այս մերկացումները բովանդակում Է WikiLeaks կազմակերպության հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի գիրքը, որը լույս կտեսնի դեկտեմբերի 1-ին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով իսպանական Publico.es առցանց-թերթին:
Թերթի տվյալների համաձայն՝ Ասանժն այդ եզրակացությանն Է հանգել 2011 թվականի հունիսին Google-ի նախագահ Էրիկ Շմիդտի եւ ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ Ջարեդ Քոենի հետ կայացած հանդիպումից հետո: Ըստ Ասանժի՝ որոնիչի սեփականատեր ընկերությունը Հետաքննությունների համերկրային բյուրոյին եւ Կենտրոնական հետախուզական վարչությանը տարամադրում Է Էլեկտրոնային փոստով իր օգտատերերի նամակագրությանը ծանոթանալու անսահմանափակ հնարավորություն: Նման հնարավորություն գերատեսչությունների աշխատակիցները կարող են ստանալ առանց դատախազության կարգադրագրի կամ դատարանի որոշման ցանկացած ոստիկանական տեղամասում, կարծում Է WikiLeaks-ի հիմնադիրը:
Ինչպես հաղորդել Է Publico-ն, «Google-ն ինչպես գտավ WikiLeaks-ը» գրքի շնորհանդեսը, որն իսպաներեն պատրաստել Է Clave Intelectual հրատարակչությունը, տեղի կունենա դեկտեմբերի 3-ին Մադրիդում: Միջոցառման ժամանակ պլանավորվում Է անցկացնել «կլոր սեղան» եւ Համացանցով կապի սեանս իր իսկ Ասանժի հետ, որը պատրաստ Է պատասխանելու բոլոր հարցերին եւ սպառիչ բացատրություններ տալու նոր մերկացումների կապակցությամբ:
Ասանժը երկու տարի Է, ինչ չի հեռանում Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատան տարածքից: Ավստրալացուն ապաստան Է տրամադրվել 2012 թվականին: Օրերս Էկվադորը երկարացրել Է WikiLeaks-ի հիմնադրին ապաստանի տրամադրման ժամկետը:
Միացյալ Նահանգների կառավարությունը նրան կասկածում Է լրտեսության մեջ, նա իր ինտերնետ-կայքով պետդեպարտամենտի գաղտնի փաստաթղթերի հրապարակման գործի ֆիգուրանտ Է: Այս հանցագործության համար պատժի առավելագույն չափը մահապատիժն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Основатель WikiLeaks: Google работает на госдепартамент США
Американская компания Google фактически работает на правительство США, конкретно на госдепартамент. Эти разоблачения содержатся в книге основателя организации WikiLeaks Джулиана Ассанжа, которая выходит в свет 1 декабря. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщила испанская онлайн-газета Publico.es.
Согласно ее сведениям, к своему заключению Ассанж пришел после встречи с президентом Google Эриком Шмидтом и членом совета директоров компании Джаредом Коеном в июне 2011 года.
Согласно Ассанжу, компания-владелица поисковика предоставляет ФБР и ЦРУ почти неограниченный доступ к переписке своих пользователей по электронной почте. Такой доступ сотрудники ведомств могут получить без санкции прокуратуры или постановления суда в любом полицейском участке, полагает основатель WikiLeaks.
Как сообщила Publico, презентация книги "Как Google нашел WikiLeaks, подготовленной на испанском языке издательством Clave Intelectual, состоится в Мадриде 3 декабря. Во время мероприятия планируется провести "круглый стол" и сеанс связи по Интернету с самим Ассанжем, который готов ответить на все вопросы и дать исчерпывающие объяснения по поводу новых разоблачений.
Ассанж два года не покидает территорию посольства Эквадора в Лондоне. Убежище австралийцу было предоставлено в 2012 году. На днях Эквадор продлил срок предоставления убежища основателю WikiLeaks.
Американское правительство подозревает его в шпионаже, он проходит по делу о публикации его интернет-сайтом конфиденциальных документов госдепартамента. Высшей мерой наказания за это преступление является смертная казнь.