Վրաստանի ԱԳ նախկին նախարարը խորհուրդ Է տալիս կառավարությանը՝ հրաժարական տալ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն խորհուրդ Է տալիս կառավարությանը՝ հրաժարական տալ: Ինչպես Վաշաձեն գրում Է Ֆեյսբուքի Էջում, այս կառավարության արտաքին ու ներքին քաղաքականությունը տապալված Է, ինչի կապակցությամբ այն պետք Է դիմի ժողովրդավարական գործընթացին՝ հրաժարական տալուն:
«Պաշտոնաթող լինելու խորհուրդը ամենաարդյունավետ, ժամանակին տրված խորհուրդն Է կառավարությանը: Այս կառավարությունը պետք Է հեռանա ամբողջ կազմով: Ով Էլ եւ ինչ Էլ որ խորհուրդ տա այս կառավարությանը, այն պարզապես մասնագիտորեն պատրաստված չԷ: Այն, ինչի վկաներն ենք մենք այժմ, այս կառավարության լիակատար վարկաբեկումն Է, ոչ միայն արտաքին, այլեւ ներքին քաղաքականության տապալումը, դա կլինիկական փաստ Է: Դրա շուրջ նրանք իրենք Էլ արդեն չեն վիճում»- ասել Է Վաշաձեն:
«Հրաժարական տալը ժողովրդավարական գործընթաց Է. ես չեմ ասում, որ դա պետք Է տեղի ունենա հեղափոխության ճանապարհով: Կա խորհրդարան, կա քաղաքական ակտիվություն, կա կառավարող թիմ, կա գլխավոր ընդդիմադիր ուժ: Կա արտաքին ու ներքին քաղաքականության լիակատար կրախ: Մի կողմից՝ մենք խոսում ենք արտաքին քաղաքականության մասին, բայց մյուս կողմից՝ դոլարն արդեն դարձել Է 1,82 լարի, ինչը տնտեսության այսօրվա վիճակի լավագույն ցուցիչն Է: Սա չԷ որ բժշկական ախտորոշում Է»,-գրում Է Գրիգոլ Վաշաձեն:

Экс-глава МИД Грузии советует правительству подать в отставку
Экс-министр иностранных дел Грузии Григол Вашаде советует правительству страны подать в отставку. Как пишет Вашадзе в сети Фейсбук, внешняя и внутренняя политика этого правительства испытала крах, в связи с чем оно должно прибегнуть к демократической процедуре - отставке, передает Арменпресс.
"Совет правительству – уйти в отставку! Самый эффективный, самый своевременный. Это правительство должно уйти в полном составе. Кто бы и что бы не советовал этому правительству, оно просто профессионально неподготовлено. То, чему мы сейчас являемся свидетелями – полная дискредитация этого правительства , крах не только внешней, но и внутренней политики – это клинический факт. Об этом они сами уже и не спорят.
Отставка – это демократическая процедура, я не говорю, что это должно произойти революционным путём. Есть Парламент, есть политическая активность, есть правящая команда, есть главная оппозиционная сила. Есть полный крах внешней и внутренней политики. С одной стороны, мы говорим о внешней политике, а с другой стороны, доллар уже стал 1.82 лари, что является лучшим индикатором сегодняшнего состояния экономики. Это ведь медицинский диагноз",- пишет Григол Вашадзе.