Լարիսա Ալավերդյանն Ադրբեջանը համարում է բրիտանական նավթագազային ընկերության գաղութ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը վերածվել է BP (մինչև 2001թ. մայիսը` British Petroleum) բրիտանական նավթագազային ընկերության գաղութի։ Լրագրողների հետ նոյեմբերի 26-ին կայացած հանդիպմանը այսպիսի կարծիք հայտնեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ ղեկավար Լարիսա Ալավերդյանը: «Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանում մեծ շահեր է հետապնդում և չի կարող թույլ տալ շփման գծում իրավիճակի այնպիսի լարում, որը կհանգեցնի պատերազմի վերսկսման. դրա ընթացքում կարող են վնասվել ընկերության նավթատար խողովակները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նա  և հավելեց, որ Արևմուտքը Ադրբեջանին և Թուրքիային դիտարկում է իբրև ռեսուրսների տարանցիկ ճանապարհ՝ անտեսելով Ռուսասատանի Դաշնությունը, որը կարող է լինել շատ ավելի վստահելի գործընկեր, քան վերը նշված երկրները։
BP բրիտանական նավթագազային ընկերությունը Բաքվում իր գրասենյակը բացել է 1992թ.-ին, իսկ երկու տարի անց՝ 1994թ.-ին BP-ն և նավթային ընկերությունների միջազգային կոնսորցիումը խոշոր պայմանագիր ստորագրեցին Ադրբեջանի կառավարության հետ։

Армянский общественно-политический деятель считает Азербайджан колонией британской нефтегазовой компании BP
Армянский общественно-политический деятель считает Азербайджан колонией британской
нефтегазовой компании BP
Азербайджан превратился в колонию британской нефтегазовой компании BP (до мая 2001 года - British Petroleum). Как сообщает Арменпресс, такое мнение на пресс-конференции 26 ноября выразила председатель ОО «Против правового произвола» Лариса Алавердян.
«Великобритания преследует в Азербайджане большие интересы и не может позволить такую эскалацию на лини соприкосновения, которая приведет к возобновлению войны, так как в ходе войны могут быть повреждены нефтепроводы компании», - сказала Алавердян, отметив, что Запад рассматривает Азербайджан и Турцию как транзитный путь для ресурсов, пренебрегая Россией, которая может быть намного лучшим партнером, чем отмеченные страны.
Британская нефтегазовая компания BP открыла свой офис в Баку в 1992 году, а через два года компания и Международный консорциум нефтяных компаний подписали крупный договор с Азербайджаном.