Բակո Սահակյանը հանդիպել է Ֆրեզնոյի հայ համայնքի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 24-ին այցելել է Կալիֆորնիայի նահանգի Ֆրեզնո քաղաք: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նախագահը ծաղկեպսակներ է դրել քաղաքում կառուցվող 1915 թվականի Մեծ եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրին, աշխարհահռչակ գրող Վիլյամ Սարոյանի հուշարձանին եւ հայ ազգային-ազատագրական շարժման նշանավոր գործիչ Սողոմոն Թեհլերյանի շիրիմին:
Նույն օրը Նախագահն այցելել է Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոսություն եւ հանդիպել պատվավոր հյուպատոս Պերճ Աբգարյանի ու տեղի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր: Նախագահն անդրադարձել է նաեւ ԼՂՀ արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը եւ տարածաշրջանային գործընթացներին, ինչպես նաեւ պատասխանել ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին:
Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել Ֆրեզնոյի հայ համայնքի ներդրումն Արցախին սատարելու գործում եւ հավելել, որ Ֆրեզնոն, լինելով կարեւորագույն հայ գաղթօջախներից մեկը, շոշափելի դերակատարություն ունի Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության պահպանման, հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման մեջ:
Նախագահին ուղեկցել են փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Karabakh President meets Armenian community of Fresno city in California
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS: On 24 November the President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan visited the Fresno city in California. The Central Information Department of the Artsakh President’s Office informed Armenpress that the President laid wreaths to the memorial of the 1915 Genocide victims being built in the city, to the monument of prominent writer William Saroyan and to the tomb of outstanding Armenian national-liberation movement figure Soghomon Tehlerian.
On the same day the President visited the Honorary Consulate of the Republic of Armenia and met with Honorary Consul Perch Abgaryan and representatives of the local community.
Issues related to the realization of different programs in Artsakh were discussed during the meeting. The President touched upon also domestic and foreign policy of the NKR, the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement and regional processes as well as answered questions raised by the attendees.
Bako Sahakyan rated high the input of the Armenian community of Fresno in assisting Artsakh and added that being one of the most significant Armenian communities Fresno had a tangible role in the process of strengthening the Motherland-Diaspora ties, maintaining the Armenian national identity in the Diaspora and developing the Armenian-American relations.
Vice-premier Arthur Aghabekyan, ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to the USA Tigran Sargsyan and other officials participated in the event.