Հայաստանում դոլարը կտրուկ թանկացել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան մեկ դոլարի վաճառքի գինը հայաստանյան բանկերում հասել է միջինում 435  դրամի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նախորդ օրվա նկատմամբ դոլարը թանկացել է 16.6 դրամով: Մեկ օրում դրամի նկատմամբ կտրուկ աճ են գրանցել նաև եվրոյի (19.38 դրամով), ֆունտ ստեռլինգի (26.55 դրամով) և ռուբլու (0.57դրամով) փոխարժեքները:
Դոլարի փոխարժեքի նման դրսևորումը կարող է պահանջարկի կտրուկ բարձրացման արդյունք լինել: ԱՄՆ դոլարի պահանջարկի աճին նպաստող հանգամանքներից կարելի է դիտարկել ինչպես ռուսաստանյան տնտեսությունում տիրող անորոշությունը և ռուբլու արժեզրումը, այնպես էլ նավթի համաշխարհային գների անկումը և դոլարի կայունացումը` այլ արժույթների նկատմամբ: Տնտեսության մեջ օրինաչափ է համարվում այն իրավիճակը, երբ խուճապային տրամադրվածության ֆոնին` հասարակությունը նախընտրում է  խնայողություններ անել որոշակի արժույթով, ինչի արդյունքում բարձրանում է այդ արժույթի պահանջարկը, որին էլ հետևում է փոխարժեքի աճը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանն այս երևույթը պայմանավորեց գլոբալ տեղաշարժերով և միջազգային տնտեսության մեջ կատարվող փոփոխություններով: «Միացյալ Նահանգների տնտեսության աշխուժացումը և դոլարի փոխարժեքի կայունացումը կարող են հանգեցնել մյուս արժույթների արժեզրկմանը: Որպես կանոն` բոլոր արժույթները «պտտվում» են ԱՄՆ դոլարի շուրջ, իսկ վերջին շրջանում հարաբերակցությունը հօգուտ դոլարի է փոփոխվում: Ավելին, հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնության և Արաբական աշխարհի հետ ԱՄՆ-ի հարաբերությունները, ինչպես նաև նավթի գների անկումը` Միացյալ Նահանգների արժույթը հայտնվել է նպաստավոր դիրքում»,- ասաց նա: Տնտեսագետը խուսափեց որևէ փոխարժեքի փոփոխման վերաբերյալ կանխատեսումներից:
Նշենք, որ վերջին եռամսյակի ընթացքում ՀՀ դրամի անվանական փոխարժեքն արժեվորվել էր: Կենտրոնական բանկի տվյալներով` 2014 թ. երրորդ եռամսյակում նախորդի համեմատ ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ դրամն արժեվորվել էր 1.1 տոկոսով:
Այդ ժամանակահատվածում ՀՀ  կենտրոնական բանկն արժութային շուկայում հանդես է եկել որպես արտարժույթի զուտ գնորդ` հարթելով արժութային շուկայում կտրուկ տատանումները: ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ՀՀ դրամի միջին շուկայական փոխարժեքը  2014 թ. երրորդ եռամսյակի վերջին կազմում էր 407.6 դրամ. նախորդ  եռամսյակի վերջի համեմատ մնալով գրեթե անփոփոխ` դրամի արժեզրկումը կազմել է 0.08 տոկոս:

В Армении доллар резко подорожал
Соотношение курса доллара США к армянскому драму за один сразу выросло на 16,6 драмов, составив 435 драмов/1 доллар. Как сообщает Арменпресс, 24 ноября выросли также курсы евро (на 19,38 драмов), английского фунта (на 26,55 драмов) и российского рубля (на 0,57 драмов).
Подобное поведение доллара может быть последствием резкого роста спроса. Воздействующими на рост доллара факторами могут быть нестабильность в российской экономике и инфляцию рубля, а также снижение всемирных цен на нефть и стабилизация доллара.
В экономике читается закономерной та ситуация, когда на фоне панических настроений общество решает делать сбережения в какой-либо валюте, в результате чего увеличивается спрос на данную валюту, результатом чего и является рост валюты.
В беседе с Арменпресс экономист Татул Манасерян обусловил подобное явление глобальными сдвигами и изменениями в международной экономике.
«Активация экономики США и стабилизация курса доллара могут привести к инфляции других валют. Как правило, все валюту «вертятся» вокруг доллара США, а в последнее время соотношение изменяется в пользу доллара.
Более того, учитывая отношения США с Россией и Арабским миром, а также снижение цен на нефть, валюта США оказалось в выигрышном положении», - сказал он.
Отметил, что в течение последнего квартала номинальный курс армянского драма повысился. По данным Центрального банка Армении, в третьем квартале 2014 года по сравнению с предыдущим кварталом армянская валюта в соотношении с долларом США подорожал на 1,1 драмов.