ԼՂ հակամարտությունում չկա «չեզոք» տարածք հասկացություն. Ջեյմս Ուորլիք
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի գնայատմամբ` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում չկա «չեզոք» տարածք, կա «ոչ ոքի տարածք» ("no man's land"), որը բաժանում է ռազմական ուժերը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ջեյմս Ուորլիքը` մասնավորեցնելով. «Որպեսզի ավելի հստակ լինի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում չկա «չեզոք» տարածք: Բայց կա «ոչ ոքի տարածք», որը բաժանում է ռազմական ուժերը»: "No man's land" տերմինն օգտագործվում է վիճելի տարածքներում, երբ հակամարտող կողմերը դրա նկատմամբ չունեն վերահսկողություն` մինչեւ խնդրի լուծումը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին եւ շփման գծում իրավիճակ արդեն 8 օր է խիստ լարված է: Ուորլիսի հայտարարության համար հիմք է հանդիսացել փաստը, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12-ին ժամը 13.45-ի սահմաններում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցված ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռի անձնակազմի ճակատագրի անհայտ լինելը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է` հավանաբար Ուորլիքի հիշատակած «ոչ ոքի տարածում»: Հակառակորդը շարունակում է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Անձնակազմի հրամանատարն է եղելմայոր Սերգեյ Սահակյանը: Մյուս երկու զինծառայողներն էին լեյտենանտ Ազատ Սահակյանը եւ ավագ լեյտենանտ Սարգիս Նազարյանը: Նոյեմբերի 19-ին ԼՂՀ-ն երկրորդ անգամ է պաշտոնապես դիմել Կարմիր խաչին, իսկ նոյեմբերի 20-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հայտարարություն է տարածել` կոչ անելով Ադրբեջանին թույլ տալ խոցված ուղղաթիռի վայրում ուսումնասիրություն կատարել:

В зоне нагорно-карабахского конфликта нет «нейтральной» территории: Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ
В зоне нагорно-карабахского конфликта нет «нейтральной» территории: Американский
сопредседатель Минской группы ОБСЕ
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что в зоне нагорно-карабахского конфликта нет «нейтральной» территории, есть только «ничейная» ("no man's land") территория, которая разделяет вооруженные силы. Как сообщает Арменпресс, об этом Уорлик написал в Твиттере.
«Чтобы было более четко, в зоне нагорно-карабахского конфликта нет «нейтральной» территории. Там есть «никому не принадлежащая» территория, которая разделяет вооруженные силы», - написал посол.
Термин "no man's land" употребляется для обозначения спорных территорий, когда конфликтующие стороны не имеют контроля над ней до решения вопроса.
Сиртуация в зоне нагорно-карабахского конфликта напряжена уже 8 дней. 12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения, по всей вероятности, именно в той «ничейной» территории, о котором упоминает Уорлик.
Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позднее Степанакерт подтвердил, что, по предварительным данным, есть трое погибших. Командиром экипажа вертолета был майор Сергей Саакян, двое других – старший лейтенант Саргис Назарян и лейтенант Азат Саакян.   13-го ноября Евросоюз, осудив инцидент, призвал начать расследование и представить результаты международному сообществу. Очередную агрессию Азербайджана осудили также конгрессмены Адам Шиф и Эд Ройс.