Գերմանական դասագրքում Էրդողան անունով շուն է հայտնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական Ֆրեդրիշաֆեն քաղաքի ուսումնարանի ինտեգրացիոն գործընթացներին առնչվող դասագրքում հայտնված ծաղրանկարը զայրացրել է Գերմանիայի թուրքերին: Զայրույթի պատճառն այն է, որ գերմանական Frankfurter Allgemeine պարբերականից վերցված և գրքում արտատպված ծաղրանկարում պատկերված շանն անվանել են Թուրքիայի գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի անունով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդում է թուրքական Haberler.com-ը:
Գերմանաբնակ թուրքերը պահանջել են գրքից հանել իրենց նախագահին վիրավորող ծաղրանկարը, որը վերաբերվում է գերմանական հասարակությանը թուրքերի ինտեգրվելու 50 տարիներին: Ֆրեդրիշաֆենում գործող թուրքական սպորտային ակումներից մեկի նախագահ Նուրի Այը, խոսելով ծաղրանկարի մասին, նշել է, որ եթե այն կարող էր ընդունելի լինել թերթերում կամ ամսագրերում, ապա դա անհասկանալի է դասագրքի պարագայում:
«Աննորմալ մի իրավիճակ է, երբ դպրոցական դասագրքում հայտնվում է այնպիսի մի ծաղրանկար, որտեղ Թուրքիայի նախագահի անունը դրված է շան բնի վրա, որտեղ էլ կապված է շունը»,-նշել է Այը` հավելելով, որ դա Էրդողանի նկատմամբ ստորացուցիչ քայլ է, որը կարող է թունավորել երիտասարդ ուղեղները:

В немецком учебнике появился пес по кличке Эрдоган
В училище города  Фридрихшафен (Германия), в  учебнике  по интеграционным процессам появилась карикатура, которая  привела германских турок в ярость. Причиной гнева  стала перепечатка карикатуры из газеты FrankfurterAllgemeine, где пес носит имя   действующего президента Турции РеджепаТайипаЭрдогана. Как передает Арменпресс, об этом сообщает турецкий сайт  Haberler.com.
Германские турки потребовали изъять оскорбительную для их президента карикатуру, которая  посвящена 50 годам интегрирования турок в германское общество. Президент одного из турецких спортклубов ФридрихшафенаНури Ай сказал, что   карикатура  в какой-то степени уместна в прессе, но ее присутствие на страницах учебников по меньшей мере непонятно.
«Сложилась ненормальная ситуация: в школьном учебнике имя  президента Турции красуется на собачьей конуре, где сидит привязанный пес», - отметил Али, добавив, что унизительный факт в отношении Эрдогана, что может отравить  молодые умы.