Պայքարելու ենք յուրաքանչյուր թիզ հողի համար. Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական բանակն ի զորու է պաշտպանելու իր հայրենիքն ու յուրաքանչյուր թիզ հողը, եթե Արցախին ինչ-որ վտանգ սպառնա: Այս մասին նոյեմբերի 1-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացում հաջողությունների առաջին նախապայմանը վստահության ամրապնդման միջոցառումներն են։ Եվ նախագահների հանդիպման օրերին, նաև մի քանի օր առաջ լարված էր իրավիճակը, այսինքն՝ կրակոցների թիվը շատացել է։ Եթե մեր հարևանները գիտակցեն, որ վստահություն պետք է լինի երկու երկրների միջև, դրանից հետո միայն մնացած հաջողությունները կլինեն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ հարցերի լուծման վերջնագծում երկխոսության պայմանների ստեղծումն է: «Այդ պայմաննների ընթացքում մենք պետք է կարողանանք հիմնավորել այն իրավիճակը, որ այսօր գոյություն ունի, և յուրաքանչյուր փոփոխություն պետք է, անկասկած, ռազմական, փորձագիտական գնահատականի արժանանա: Իսկ եթե Արցախին ինչ-որ վտանգ սպառնա, յուրաքանչյուր թիզ հողի համար պայքարելու ենք:  Յուրաքանչյուր թիզ հողի»,-շեշտեց նա:
Սեյրան Օհանյանը փաստեց, որ մեր երկիրը միշտ կողմնակից է վստահության ամրապնդմանը, սակայն միշտ էլ հակառակորդի, մեր հարևանների կողմից բացասական պատասխան է եղել: «Մի քանի անգամ մենք միակողմանի ենք իրականացրել այդպիսի միջոցառումներ՝ մեր  կողմից չպատասխանելով ոչ մի կրակոցի, միայն պաշտպանական խնդիրներ իրականացնելով, նաև միակողմանի հետաքննության անցկացման միջոցառումներով: Ցավոք, մեր հարևանների կողմից դա բացասական պատասխանի արժանանուում»,-հավելեց նա:
Փարիզի Մարինյի պալատում ավարտվել են Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 27-ին ԼՂ հիմնահարցի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները: Ֆրանսիայի նախագահի հետ առավոտյան կայացած առանձնազրույցներից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները բանակցություններ են վարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի մասնակցությամբ, ապա տեղի է ունեցել Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի առանձնազրույցը:

Будем бороться за каждую пядь земли – Сейран Оганян
Армянская армия способна защитить свою родину и каждую пядь земли, если над  Арцахом нависнет угроза. Об этом в беседе с журналистами 1 октября  сказал министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Первым залогом переговоров по карабахскому конфликту является  укрепление взаимного доверия. В дни, когда проходила встреча президентов, а также в предыдущие несколько дней, ситуация была напряженной, участились выстрелы. Если наши соседи осознают, что доверие должно быть обоюдным, то только в этом случае будут возможны последующие успехи», - как передает Арменпресс, сказал Сейран Оганян.
По словам министра, в финале переговоров  должно быть создание условий  для диалога. «При таких условиях мы должны суметь обосновать ситуацию, которая существует сегодня, и любое изменение  должно получить военно-экспертную оценку.  А если  над  Арцахом нависнет угроза, мы будем бороться за  каждую пядь земли. За   каждую пядь земли», - подчеркнул он.
Он подчеркнул также, что наша страна всегда была привержена к укреплению доверия, однако во всех случаях получала от наших соседей  доказательство своего несогласия с этим. «Мы не раз в одностороннем порядке демонстрировали наш позитивный подход – не отвечая ни одним выстрелом на стрельбу противника и прибегая только к оборонительным мерам. Увы, во всех случаях мы получали от наших соседей  доказательство противоположного подхода», -  сказал Оганян.
27 октября в парижском дворце Мариньи по инициативе президента Франции Франсуа Олланда состоялись переговоры по вопросу карабахского урегулирования с участием президентов Армении и Азербайджана, а также  сопредседателей Минской группы ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Состоялась также  приватная встреча Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.