Հայաստանի բանկերը մեկ շաբաթում տեղաբաշխել են 36.2 մլրդ դրամ և 38.7 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առևտրային բանկերը  հոկտեմբերի 27-31-ն ընկած ժամանակահատվածում արտարժույթի ներբանկային շուկայից գնել են 86 մլն 756 հազար 404 դոլար` 410.03 դրամ ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառել` 93 մլն 242 հազար 17 դոլար` 411.27 դրամ ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում նշված ժամանակահատվածում իրականացվել է 11 մլն 995 հազար ԱՄՆ դոլարի առք եւ վաճառք` 411.85 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնական բանկի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,  միջբանկային շուկայում իրականացվել է 3 մլն 200 հազար ԱՄՆ դոլարի առք եւ վաճառք` 410.53 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 8 մլն 335 հազար 634 եվրո` 517.95 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ  վաճառվել` 16 մլն 821 հազար 628 եվրո` 521.40 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 987 մլն 455 հազար 611 ռուբլի` 9.60 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ  վաճառվե`լ 169 մլն 693 հազար 906 ռուբլի` 9.77 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով: Միջբանկային շուկայում գործարք չի իրականացվել: «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ-ում նշված ժամանակահատվածում գործարք չի իրականացվել:
Հոկտեմբերի 20-26-ն ընկած ժամանակահատվածում բանկերի կողմից դրամով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը կազմել է 36.2 մլրդ դրամ, իսկ ԱՄՆ դոլարով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը՝ 38.7 մլն ԱՄՆ դոլար:

Банки Армении в минувшую неделю распределили 36,2 млрд драмов и 38,7 млн долларов
Коммерческие банки Армении в период 27-31 октября скупили на внутрибанковском рынке валюты 86 млн 756 тысяч 404 долларов по курсу 1 доллар/410,03 драмов и продали в 93 млн 242 тысяч 17 долларов по курсу 1 доллар/411,27 драмов.
В ОАО «НАСДАК ОЭМЕКС Армения» за указанный период были совершены сделки по купле-продаже на 11 млн 995 тысяч долларов по курсу 1 доллар/411,85 драмов.
Как сообщили Арменпресс в отделе информации и связей с общественностью Центрального банка Армении, на межбанковском рынке были реализованы сделки по купле-продаже в 3 млн 200 тысяч долларов по курсу 1 доллар/410,53 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 8 млн 335 тысяч 634 евро по среднему курсу 1 евро/517,95 драмов и продано 16 млн 821 тысяч 628 евро по среднему курсу 1 евро/521,40 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 987 млн 455 тысяч 611 рублей по среднему курсу 1 рубль/9,60 драмов и продано 169 млн 693 тысяч 906 рублей РФ по курсу 1 рубль/9,77 драмов.
В период 20-26 октября объем средств, распределенных банками в драмах, составил 36,2 млрд драмов, а в долларах – 38,7 млн долларов США.