Բելգիան Հայաստանում նոր դեսպան ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 31-ին ընդունել է Հայաստանում Բելիգիայի նորանշանակ դեսպան Ալեքս վան Մեուվենին (նստավայրը՝ Մոսկվա): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, շնորհավորելով դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ նախարար Նալբանդյանը հույս է հայտնել, որ նա իր կարևոր նպաստը կբերի Հայաստանի և Բելգիայի միջև առկա բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար` դեսպան վան Մեուվենը վստահեցրել է, որ առավելագույն ջանքերը կներդնի երկու երկրների միջև համագործակցությունը առավել ամրապնդելու և ընդլայնելու համար։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը և Բելգիայի նորանշանակ դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման, մշակութային, կրթական և գիտական փոխգործակցության խորացման վերաբերյալ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ այս համատեքստում անդրադարձ կատարելով հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև կայացած հանդիպմանը:

Глава МИД Армении принял новоназначенного посла Бельгии
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял 31 октября новоназначенного посла Бельгии в Армении (резиденция в Москве) Алекса ван Меувена.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, поздравив посла с назначением на должность, Эдвард Налбандян выразил надежду, что посол внесет свой важный вклад в развитие дружественных отношений Армении и Бельгии.
Выразив благодарность за прием и добрые пожелания, посол ван Меувен заверил, что приложит максимум усилий для укрепления и расширения сотрудничества между двумя странами.
Министр иностранных дел Армении и посол Бельгии обсудили ряд вопросов, касающихся двусторонних отношений, в частности, активизации политического диалога, расширения торгово-экономических связей, углубления взаимодействия в сферах науки, образования и культуры.
По просьбе гостя министр Налбандян представил нынешний этап урегулирования нагорно-карабахского конфликта и в этом контексте коснулся прошедшей в Париже 27 октября встречи президентов Армении и Азербайджана.