Թուրքիան ցեղասպանության ժխտման պաշտոնական քաղաքականություն է վարում. Ռոբերտ Քափլան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանության ժխտումը նոր ոճիրների իրագործման և մարդու իրավունքների դեմ իրականացվող մշտական հանցագործությունների շարունակությունն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ABC Religions and Ethnics կայքում հրապարակված հոդվածում գրել է ամերիկացի լրագրող Ռոբերտ Քափլանը:
Նա անդրադարձել է Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությանը, ինչպես նաև դրան հաջորդած ասորիների, հույների և հրեաների կոտորածներին: Քափլանը գրում է, որ 1915 թվականի ապրիլի 24-ին մեկ գիշերվա ընթացքում հայկական համայնքի առաջատար դեմքերը, մտավորականներն ու քահանաները` ընդհանուր հաշվարկով 625 մարդ, ձերբակալվել են և ենթարկվել լիակատար ոչնչացման: Նա նշում է, որ այս իրադարձությունը ազդարարեց 20-րդ դարի առաջին գլխավոր ցեղասպանությունը, որը դարձավ մարդկության պատմության ամենաարյունահեղ շրջանը:
«Այս ամենին հետևեց Օսմանյան կայսրության անմեղ ժողովուրնդերի զանգվածային սպանդը այն էլ այնպիսի միջոցներով, որոնք մինչ օրս էլ սարսափելի է պատկերացնել: Մինչև 1918 թվականը, երբ Թուրքիան խաղաղություն խնդրեց, շուրջ 1.5 միլիոն հայեր սպանվեցին, ոչնչացվեց այն մարդկանց խումբը, որը մարդկության սկզբնավորումից ի վեր բնակվել է «Բարեբեր մահիկի» տարածքում»,- գրում է Քափլանը: Նա նշում է, որ այդպիսով, սակայն, թուրքերը չբավարարվեցին. ասորիները կոտորածների արդյունքում կորցրին իրենց բնակչության մոտ մեկ երրորդը` 75 հազար մարդ, ավելի ուշ Փոքր Ասիայից արտաքսվեցին հույները, իսկ Անատոլիայի հրեաները պոգրոմի ենթարկվեցին:
Քափլանն արձանագրել է, որ ներկայում էլ թուրքական կառավարությունը վճռական կերպով հետապնդում է ժխտման պաշտոնական քաղաքականություն` այն համարելով նաև որպես արտերկրում իր դիվանագիտական անձնակազմի պարտականությունը: Բացի այդ թուրքական պետությունն իրականացնում է լավ ֆինանսավորում ունեցող հակաքարոզչություն և բողոքում է ցանկացած մարդու դեմ, ով հրապարակայնորեն խոսում է հակառակի մասին: «Թուրքական ազգայնականությունը, որն ընթանում է ցեղասպանության ժխտման քաղաքականությանը զուգահեռ, մնում է իբրև երկրորդ համաշխարհայինից առաջ չվերափոխված ռասիստական ազգայնականության վերջին ֆորպոստ»,- գրում է Քափլանը:

Турция проводит официальную политику отрицания Геноцида: Роберт Каплан
Отрицание Геноцида – это  совершение новых преступлений, в том числе продолжение преступлений в отношении прав человека. Как сообщает Арменпресс, об этом в статье, опубликованной на сайте  ABC Religions and Ethnics, пишет американский журналист Роберт Каплан.
Он коснулся в своей статье Геноцида армян, совершенного в Османской империи, а также последующих за этим погромов ассирийцев, греков и евреев. Каплан отмечает, что 24 апреля 1915 года в течение одной ночи ведущие деятели местной армянской общины, интеллигенции и духовенства - общим число 625 человек - были арестованы и подверглись уничтожению. Он пишет, что эти события ознаменовали первый главный геноцид 20 века, который стал самой кровопролитной страницей в истории человечества.
«За всем этим последовали массовые убийства невинных народов, населяющих Османскую империю, причем такими методами, которые до сего дня страшно себе представить. До 1918 года, когда Турция запросила  мира, около 1,5 млн армян были убиты, уничтожена та группа людей, которая со дня основания мира жила на территории «благодатного полумесяца», - пишет Каплан. Он отмечает, что турки этим не ограничились,   ассирийцы в результате погромов лишились 1/3 населения – 75 тысяч человек, а позже из Малой Азии были депортированы и греки, погромам подверглись и анатолийские евреи.
Каплан констатирует, что в настоящее время правительство Турции решительным образом насаждает  официальную политику отрицания, считая это обязанностью своего дипломатического аппарата за рубежом. Кроме того, турецкое государство хорошо финансирует контрпропаганду и преследует каждого, кто публично противоречит официальной политике страны. «Турецкий национализм, который культивируется параллельно с политикой отрицания геноцида, остается последним форпостом расистского национализма, не изменившего себе после второй мировой войны», - пишет американский журналист.