ԱՊՀ-ի ՄԽՎ-ի երկրներին ընտրությունների դիտարկման միասնական կանոններ են հարկավոր. Մատվիենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն այն կարծիքին Է, որ ԱՊՀ-ի Միջխորհրդարանական վեհաժողովի (ՄԽՎ) մասնակից երկրները պետք Է ձգտեն հասնել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում ընտրություններին հետեւելու բոլոր պետությունների համար միասնական՝ կանոնների ընդունման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ցանկալի կլիներ, որ մենք միավորեինք ջանքերը եւ հասնեինք ընտրություններին հետեւելու բոլոր պետությունների համար միասնական արդար կանոնների»,-ասել Է Մատվիենկոն՝ դիմելով ԱՊՀ-ի ՄԽՎ-ի մեջ մտնող պետությունների դեսպաններին:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական ինստիտուտների ու մարդու իրավունքների բյուրոյի (ԺԻՄԻԲ) արտասահմանյան մոնիթորինգային առաքելությունները ոչ միշտ են օբյեկտիվ գնահատական տալիս կայացած ընտրություններին: «Մենք պետք Է համատեղ հասնենք այն բանին, որ ԵԱՀԿ-ի ԺԻՄԻԲ-ի շրջանակներում միասնական կանոններ լինեն ընտրությունների մոնիթորինգի համար»,-ասել Է Մատվիենկոն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

СФ: странам МПА СНГ нужны единые правила наблюдения за выборами
Спикер Совета Федерации Валентина Матвиенко считает, что страны-участницы межпарламентской ассамблеи СНГ должны добиваться единых для всех государств правил наблюдения за выборами в рамках международных организаций, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Хотелось бы, чтобы мы объединили усилия и добивались единых справедливых для всех государств правил наблюдения за выборами", — сказала Матвиенко, обращаясь к послам государств, входящих в МПА СНГ.
По ее словам, в иностранных мониторингах миссий Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ "мы не всегда сталкиваемся с объективной оценкой прошедших выборов". "Нам следует совместно добиваться, чтобы в рамках БДИПЧ ОБСЕ были единые правила для мониторинга выборов", — сказала Матвиенко.