Պենտագոնը 21-օրյա կարանտին Է սահմանել Էբոլայի դեմ պայքարելուն օգնող զինվորականների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Չաք Հեյգելը հավանություն Է տվել այն առաջարկությանը, որով նախատեսվում Է Արեւմտյան Աֆրիկայից վերադառնալուց հետո 21-օրյա կարանտին սահմանել ամերիկացի բոլոր այն զինծառայողների համար, ովքեր ներգրավվել են Էբոլա վիրուսի դեմ պայքարում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը:
Հեյգելն այդ առաջարկությունն ավելի վաղ ստացել Էր ԱՄՆ-ի զինված ուժերի շտաբների պետերի կոմիտեի նախագահ Մարտին Դեմփսիից:  Ինչպես նշում Է գործակալությունը, այդ նախազգուշական միջոցառումներն ավելի խիստ են, քան այն միջոցները, որոնք Էբոլա վիրուսի վտանգավորւթյան պատճառով ԱՄՆ-ի վարչակազմը ձեռնարկել Է քաղաքացիական անձանց նկատմամբ:
Սպասվում Է, որ մի ԱՄՆ-ի քանի տասնյակ զինծառայողներ կարանտինը կանցկացնեն Իտալիայի հյուսիս-արեւելքի Վիչենցա քաղաքի (Վենետոյի մարզ) ամերիկյան ռազմակայանում: Իտալական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն՝ Լիբերիայից Իտալիա ամերիկացի զինվորների ժամանելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը հարուցել Է իտալացի քաղաքական գործիչների եւ Վիչենցայի  բնակիչների անհանգստությունը:
Հազարից ավելի ամերիկացի զինծառայողներ Լիբերիայում եւ Սենեգալում աջակցություն են ցուցաբերում այդ հիվանդության համաճարակի դեմ պայքարող մասնագետներին:

Пентагон ввел 21-дневный карантин для помогающих в борьбе с Эболой военных
Глава Минобороны США Чак Хейгел одобрил предложение помещать под карантин на 21 день после возвращения из Западной Африки всех американских военнослужащих, привлекавшихся к борьбе с вирусом Эбола, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Такое предложение Хейгелу ранее поступило от председателя Комитета начальников штабов Вооруженных сил США Мартина Демпси. Как отмечает агенство, эти меры предосторожности являются более жесткими, чем принятые администрацией США в отношении гражданских лиц из-за опасности вируса Эбола.
Ожидается, что несколько десятков военнослужащих США будут помещены под карантин на американской военной базе в городе Виченца на северо-востоке Италии (область Венето). По сообщениям итальянских СМИ, информация о прибытии из Либерии в Италию американских солдат вызвало беспокойство итальянских политиков и простых жителей Виченцы.
Более 1 тысяч американских военнослужащих в Либерии и Сенегале оказывают поддержку специалистам в борьбе с эпидемией этой болезни.