Ծանրորդների համար աշխարհի առաջնությունում կարևորը օլիմպիական ուղեգրերն են
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում հայ ծանրորդների համար առաջնահերթ պետք է լինի օլիմպիական ուղեգրեր նվաճելը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ծանրամարտի աշխարհի նախկին չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը: «Ես լիահույս եմ` մեր ծանրամարտիկներն այս տարի լավ կմասնակցեն ծանրամարտի աշխարհի առաջնությանը: Ինձ համար և մարզիկի համար շատ կարևոր է, երբ մարզիկն է իրենից գոհ: Քանի որ հիմնականում բոլորը գոհ են, բայց ինքդ` ոչ: Քանի որ մրցաշարը օլիմպիական վարկանիշ տվող մրցաշար է, ապա մասնակիցները որոշակիորեն գիտեն իրենց առաջ դրված գլխավոր խնդիրը` օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերել: Իհարկե, առաջին հերթին օլիմպիական ուղեգիր նվաճել է կարևոր, հետո նոր միայն մեդալներ»,-ասաց Ավդալյանը:
Բարսելոնայի օլիմպիական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի չեմպիոն Իսրայել Միլիտոսյանը փաստեց, որ մեր մարիզկներն արդեն մրցավայրում են: «Ծանրամարտի այս աշխարհի առաջնությունում ես մեդալների մեծ հավաքածուի ակնկալիք չունեմ, սակայն օլիմպիական 3-4 ուղեգիր կունենանք: Ամեն դեպքում շատ կարևոր է ԱԱ-ում մեր մարզիկների արժանապատիվ մասնակցությունը»,-եզրափակեց Միլիոսյանը:
Ծանրամարտի աշխարհի առաջնությանը Հայաստանը կներակայանա 14 մարզիկով: Տղաների պայքարում Հայաստանը կներակայացնեն Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ), Վանիկ Ավետիսյանը (67 կգ), Հակոբ Մկրտչյանը, Արա Խաչատրյանը (երկուսն էլ՝ 77 կգ), Աղասի Աղասյանը (85 կգ), Սիմոն Մարտիրոսյանը (105 կգ), Հայկ Հակոբյանը, Ռուբեն Ալեքսանյանը (երկուսն էլ`+ 105 կգ), իսկ կանանց պայքարում` Էլեն Գրիգորյանը (48 կգ), Աննա Գովելյանը (53 կգ), Իզաբելլա Յայլյանը, Քրիստինե Պետրոսյանը (երկուսն էլ`63 կգ), Մելինե Դալուզյանը (69 կգ), Հռիփսիմե Խուրշուդյանը (+ 75 կգ):
Ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունն այս տարի անցկացվում է Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում: Մրցաշարին կմասնակցեն 683 մարզիկ` աշխարհի 75 երկրից:

На первенстве мира по тяжелой атлетике главное – завоевать олимпийские путевки
Армянские спортсмены на первенстве мира по тяжелой атлетике, в первую очередь, должны бороться за олимпийские путевки. Это мнение в беседе с Арменпресс высказала экс-чемпион мира по тяжелой атлетике Назик Авдалян. «Уверена, что наши тяжелоатлеты хорошо выступит на чемпионате. Для меня, как и каждого спортсмена, важно, самой быть довольной выступлением, поскольку обычно все довольны, а ты нет. Поскольку этот турнир имеет олимпийский рейтинг, то его участники знают поставленную перед ними задачу – завоевать олимпийскую путевку. Так что, в первую очередь, путевки на Олимпиаду, и лишь затем медали»,- сказала Назик Авдалян.
Чемпион Олимпийских игр в Барселоне, чемпион мира Исраел Милитонян, хотя и не надеется на большое количество медалей, но уверен,  что 3-4 олимпийские путевки у нас будут. «В любом случае, наши спортсмены достойно выступят на в Алма-Ата», - считает Милитонян.
На первенстве мира по тяжелой атлетике Армению будут представлять 14 спортсменов. В мужском первенстве померяются силами Смбат Маргарян (56 кг), Ваник Аветисян (67 кг), Акоп Мкртчян и Ара Хачатрян (оба +105 кг), Агаси Агасян (85 кг), Симон Мартиросян (105 кг), Айк Акопян и Рубен Алексанян ( по + 105 кг), а в женском – Элен Григорян (48 кг), Анна Говелян (53 кг). Изабелла Яйлоян и Кристине Петросян (обе +63 кг), Мелине Далузян (69 кг), Рипсиме Хуршудян (+75 кг).
В этом голу чемпионат мира по тяжелой атлетике проводится в Казахстане – Алма-Ата. В турнире примут участие 683 атлета из 75 стран.