Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեօստրովսկի շրջանում խաչքար է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի և քույր քաղաքների միջև համագործակցության ծրագրի շրջանակում վարչական շրջանների միջև գործընկերային կապերին և համագործակցությանն առնչվող հարցեր են քննարկվել աշխատանքային այցով ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաք Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող` Երևանի Արաբկիր  վարչական շրջանի ղեկավար Հրայր Անտոնյանի և Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի ղեկավար Յուլիա Կիսելյովայի միջև տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը: Կողմերը քննարկել են վարչական շրջանների միջև գործընկերային կապերի ընդլայնման ներուժն ու նախանշել այն հիմնական ոլորտները, որոնց ուղղությամբ արդեն մոտ ապագայում առավել գործնական քայլեր կձեռնարկվեն: Հրայր Անտոնյանն ընդգծել է, որ  Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը խիստ կարևորում է  նմանատիպ  հանդիպումները` գործընկերային կապերի ամրապընդման և ընդլայնման համատեքստում:
Այցի շրջանակում տեղի ունեցել նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաք Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի կենտրոնական մասում հայկական խաչքարի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Այն, ի դեպ, առաջին խաչքարն է ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում և, ինչպես նշել են արարողության մասնակիցները, այն ինքնատիպ ուխտատեղի կդառնա հատկապես տեղի հայության համար:
Խաչքարի բացման պատիվը վերապահվել է Վասիլեօստրովսկի վարչական շրջանի ղեկավար Յուլիա Կիսելյովային և  Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հրայր Անտոնյանին:
Հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել են Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Նախնական պայմանավորվածության համաձայն՝ այգին, որտեղ տեղադրվել է խաչքարը,  շուտով կվերանվանվի ու կկոչվի Երևանյան, իսկ խաչքարի հարևանությամբ արդեն հաջորդ տարի կտեղադրվի մեծն Կոմիտասի հուշարձանը:

В Санкт-Петербурге на Васильевском острове открыт хачкар
В рамках программы сотрудничества между административными округами Еревана  и  городов-побратимов  в ходе встречи находящегося в  РФ с рабочим визитом  руководителя ереванского административного района АрабкирГрайраАнтоняна и   руководителя Василеостровского  административного района Санкт-Петербурга  Юлии Киселевой обсуждались вопросы, касающиеся двустороннего сотрудничества.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Ереванской мэрии, на встрече присутствовал консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян. Стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся  расширения  и укрепления связей, а также отметили основные сферы, в рамках которых в ближайшее время  будут предприняты  более действенные шаги. ГрайрАнтонян подчеркнул, что мэр Еревана Тарон Маркарян  придает особое значение  подобным встречам в плане  расширения и углубления двусторонних связей.
По инициативе Тарона Маркаряна, в рамках визита Антоняна  в центральной части  Васильевского острова состоялось торжественная церемония открытия    армянского хачкара. Это первый хачкар в северной  столице России, и, как отметили выступающие, он станет своеобразным местом паломничества особенно для местной армянской диаспоры.
Честь открытия хачкара выпала Юлии Киселевой и Грайру Антоняну.
В церемонии приняли участие  Грайр Карапетян, представители армянской диаспоры. Согласно предварительной договоренности, парк, на территории которого установлен хачкар, скоро будет называться Ереванским, а рядом в следующем году будет установлен памятник  великому Комитасу.