ԱՀԿ-ն պլանավորում Է մինչեւ ամառ ստանալ Էբոլայի դեմ մի քանի հարյուր հազար պատվաստանյութ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պլանավորում Է մինչեւ 2015 թվականի կեսերը մի քանի հարյուր հազար պատվաստանյութ ստանալ Էբոլա տենդի վիրուսի դեմ օգտագործելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 24-ին հայտարարել Է ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրենի՝ առողջապահության համակարգերի եւ ինովացիաների հարցերով օգնական Մարի Պոլ Կինին:
«Մինչեւ 2015 թվականի առաջին կիսամյակի վերջը մենք կարող ենք ունենալ մի քանի հարյուր հազար դեղաչափ: Բայց դա չի նշանակում, որ դրանք իսկույն կտրամադրվեն բոլոր կարիքավորներին»,-ասել Է նա:
Կինիի խոսքով՝ ներկայում Էբոլայի դեմ համատարած պատվաստումներ չեն պլանավորվում մինչեւ 2015 թվականի հունիսը, սակայն ամեն ինչ կարող Է փոխվել ցանկացած պահի:
Կինին նշել Է, որ, երկու «առավել հեռանկարային» պատվաստանյութերից բացի, ներկայում աշխարհում գոյություն ունեն եւս հինգ համանման նմուշներ: Դրանց թեստավորումը կսկսվի 2015 թվականի սկզբին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ планирует к лету получить несколько сотен тысяч вакцин от Эболы
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) планирует получить к середине 2015 года несколько сотен тысяч готовых к использованию вакцин против вируса геморрагической лихорадки Эбола, заявила в пятницу помощник гендиректора ВОЗ по вопросам систем здравоохранения и инновациям Мари Поль Кини (Marie Paule Kieny).
"До конца первой половины 2015 года у нас может быть несколько сотен тысяч доз. Но это не означает, что они сразу же будут распределены среди всех нуждающихся", — заявила она.
По ее словам, в настоящий момент не планируется массовой вакцинации от Эболы до июня 2015 года, однако все может измениться в любой момент.
Кинни отметила, что помимо двух "наиболее перспективных", в настоящий момент в мире существует также еще пять других, похожих образцов. Их тестирование начнется в начале 2015 года.