Կառավարությունն առաջարկում է հետաձգել ՓՄՁ-ների գույքային մնացորդի պարտադիր փաստաթղթավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացրեց «Շրջանառության հարկի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է մինչև 2015թ. փետրվարի 1-ը հետաձգել պարտադիր գույքագրման և փաստաթղթավորման  պահանջը:
Վախթանգ Միրումյանը հիշեցրեց, որ հոկտեմբերի 1-ից շրջանառության հարկի դրույքաչափը 3.5 տոկոսից նվազեցվել է մինչև 1 տոկոս: «Շրջանառության հարկի մասին նոր օրենքով նախատեսված էր նաև համապատասխան գործարքների մասին փաստաթղթավորման պարտադիր պահանջ, ինչպես նաև նախատեսվում էր, որ տնտեսվարող սուբյեկտները օրենքի ուժի մեջ մտնելուց 10 օրվա ընթացքում պետք է հարկային մարմիններին հաշվետվություն ներկայացնեն ապրանքային մնացորդի քանակության վերաբերյալ, ինչը նպատակ ուներ օրենքի գործողությունը՝ պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջը, չտարածել մինչև օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահը կատարած ձեռքբերումների վրա: Հոկտեմբերի 1-ից օրենքի կիրառությունը ցույց տվեց, որ մեր որոշ տնտեսվարող սուբյեկտներ չեն կարողացել համապատասխան հաշվետվություն ներկայացնել հարկային մարմիններին ապրանքային մնացորդի քանակության վերաբերյալ, և, ընդառաջ գնալով, մեր տնտեսվարող սուբյեկտներին, նրանց շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպությունների առաջարկներին, կառավարությունն առաջարկում է պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջը հետաձգել մինչև 2015թ. հոկտեմբերի 1-ը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Միրումյանը:
Նա ընդգծեց, թե սա նշանակում է, որ հոկտեմբերի 1-ից մինչև փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են ձևակերպել ապրանքային մնացորդի վերաբերյալ հաշվետվությունը և ներկայացնել հարկային մարմիններին: «Զուգահեռաբար մշակվում է նաև այդ ապրանքի մնացորդի գույքագրման կարգի պարզեցման հարցը, քանի որ հանդիպումները և քննարկումները ցույց տվեցին, որ ապրանքային մնացորդի վերաբերյալ տեղեկատվությունը լինելու է ընդամենը մեկ անգամյա, ուստի, անհրաժեշտ է պարզեցնել այդ տեղեկատվությունը տրամադրելու կարգը: Նրանք ամենայն մանրամասնությամբ չեն ներկայացնելու իրենց ապրանքը գույներով և այլ մանրամասներով, այլ դա անելու են շատ ավելի պարզ կարգով, այսինքն` կարող են ներկայացնել համապատասխան ապրանքախմբերով: Եղել են տնտեսվարող սուբյեկտներ, որոնք ներկայացրել են այս տեղեկատվությունը, սակայն շատերը չեն կարողացել ներկայացնել, և հիմա ցանկանում եմ հայտարարել, որ չներկայացնելու համար տնտեսվարող սուբյեկտները չեն ենթարկվելու  վարչական կամ նյութական տուգանքների»,- ընդգծեց Միրումյանը:

Правительство предлагает продлить требование об обязательном документировании товаров
Заместитель министра финансов Армении Вахтанг Мирумян представил на обсуждение парламента законопроект «О внесении изменений в закон Армении «О налоге с оборота», согласно которому требование инвентаризации товаров, приобретенных до действия требования обязательного документирования, с первой декады октября текущего года будет продлено до 1 февраля 2015 года.
Как сообщает Арменпресс, Мирумян напомнил, что с 1 октября процентная ставка налога с 3,5% снижена до 1%. «Новым законом о налоге с оборота было предусмотрено требование обязательного документирования у плательщиков налога с оборота, а также требование о завершении инвентаризации товаров, приобретенных до действия требования обязательного документирования, в 10-дневный срок.
Целью этого требование было нераспространение влияния нового закона на документирование товаров, приобретенных до вступления закона в силу. Применение закона с 1 октября показало, что некоторые хозяйствующие субъекты не смогли представить в налоговые органы соответствующие отчеты о количестве оставшихся товаров, и идя навстречу нашим хозяйствующим субъектам, представляющим их интересы общественным организациям, правительство предлагает продлить требование об обязательном документировании до 1 февраля», - сказал замминистра.
Он отметил, что это означает, что с 1 октября до 1 февраля хозяйствующие субъекты могут оформить отчеты об остатке товаров и представить их в налоговый орган. «Параллельно обсуждается вопрос об упрощении процесса инвентаризации товарных остатков, так как встречи и обсуждения показали, что информация об остатках товаров будет одноразовой, следовательно, нужно упростить порядок предоставления данной информации.
Хозяйствующие субъекты не будут во всех подробностях представлять товаров, его цвет и другие подробности, а будет действовать очень простой механизм, они могут представить товары в группах. Были хозяйствующие субъекты, которые представили данную информацию, однако многие не смогли представить, и сейчас хочу объявить о том, что эти субъекты не будут подвергаться административным или материальным штрафам», - подчеркнул Мирумян.