Հայ և չինացի պատգամավորները քննարկել են քաղաքական գործընթացներում կանանց մասնակցության վերաբերյալ հարցեր
Հայ և չինացի պատգամավորները քննարկել են քաղաքական գործընթացներում կանանց
մասնակցության վերաբերյալ հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Հեղինե Բիշարյանը, Էլինար Վարդանյանը, Մարգարիտ Եսայանը, Ռուզաննա Մուրադյանը եւ Կարինե Աճեմյանը հոկտեմբերի 23-ին հանդիպել են Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի պատվիրակությանը՝ ՉԺՀ Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի անդամ, Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ եւ քարտուղարության անդամ Յուի Խունցյուի գլխավորությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը ողջունել է հյուրերի այցը Հայաստան եւկարեւորել միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը, երկկողմ շփումները:
Նա նշել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության հետ բազմակողմ համագործակցության խորացմանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի խորհրդարանում իր գլխավորությամբ արդյունավետ գործում է Հայաստան-Չինաստան բարեկամական խումբը: Տիկին Նաղդալյանը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների, մասնավորապես խորհրդարանական կանանց առավել սերտ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, փոխայցերը, ինչը, ըստ նրա, հնարավորություն կընձեռի գտնելու համագործակցության նոր ուղիներ ու ձեւաչափեր:
Հայաստանում կանանց դերի ու նշանակության, քաղաքական գործընթացներում նրանց մասնակցության եւ խորհրդարանում ներկայացվածության համատեքստում տիկին Նաղդալյանն անդրադարձել է գենդերային հավասարությանն առնչվող օրենսդրությանը, կանանց խնդիրներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների գործունեությանը:
Հայաստանի խորհրդարանը ներկայացնող կին պատգամավորներն իրենց խոսքում եւս կարեւորել են երկու երկրների կին խորհրդարանականների ակտիվ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ ներկայացրել են հայ կնոջ դերակատարությունը մեր երկրի հասարակական-քաղաքական գործընթացներում:
Կանանց համաչինական ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ եւ քարտուղարության անդամ Յուի Խունցյուն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ համոզմունք հայտնել, որ նման հանդիպումներն առավել նպաստում են համագործակցության խորացմանը: Նա համառոտ ներկայացրել է նաեւ Չինաստանի քաղաքական եւ լոկալ իշխանություններում կանանց ներգրավվածության տվյալները, ըստ որոնց միայն գյուղական համայնքներում կանանց թիվը կազմում է մոտ 93 տոկոս, իսկ խորհրդարանում՝ 23 տոկոս: Տիկին Խոնցյուի համոզմամբ՝ սա արդեն մեծ ուժ է եւ վկայում է, որ կանանց դերն ու գնահատականը աշխարհում աստիճանաբար աճում է:
Կողմերը քննարկել են նաեւ երկու երկրների հասարակական եւ քաղաքական ակտիվ գործունեություն ծավալող կանանց համագործակցությանը, համատեղ արդյունավետ աշխատանքի ուղղություններին վերաբերող հարցեր:

Армянские и китайские парламентарии обсудили вопросы участия женщин в политических процессах
23 октября вице-спикер НС Армении Э.Нагдалян, депутаты НС Н.Зограбян, Э.Бишарян, Э.Варданян, М.Есаян, Р.Мурадян и К.Аджемян встретились с делегацией Всекитайской федерации женщин во главе с членом Всекитайского Собрания Народных Представителей (ВСНП) КНР, заместителем председателя и членом секретариата Всекитайской федерации женщин Юи Хунцю. Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, вице-спикер НС Э.Нагдалян приветствовала визит гостей в Армению и подчеркнула важность дальнейшего развития и укрепления межпарламентских связей, взаимных контактов. Она отметила, что Армения придает большое значение углублению всестороннего сотрудничества с КНР.
Вице-спикер НС напомнила, что под ее руководством в армянском парламенте эффективно действует группа дружбы Армения – Китай. Она особо выделила необходимость более тесного сотрудничества парламентов двух стран в различных сферах, в частности между парламентариями-женщинами, а также взаимных поездок, что позволит найти новые пути и форматы взаимодействия. В контексте роли и значения, участия в политических процессах и представленности женщин в парламенте Э.Нагдалян обратилась к законодательству о гендерном равенстве, деятельности общественных организаций, занимающихся женскими проблемами.
Представляющие НС женщины-депутаты также высказались в пользу активного сотрудничества женщин-парламентариев двух стран, ознакомили гостей с ролью армянской женщины в общественно-политических процессах Армении.
Заместитель председателя и член секретариата Всекитайской федерации женщин Юи Хунцю в свою очередь поблагодарила за теплый прием и выразила уверенность, что подобные встречи всемерно способствуют углублению сотрудничества. Она вкратце представила также данные о вовлеченности женщин в политические и местные власти Китая, согласно которым только в сельских общинах число женщин составляет около 93%, а в парламенте – 23%. Г-жа Хунцю убеждена, что эта внушительная сила, свидетельствующая о постепенном повышении в мире роли и оценки женщин.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества женщин, занимающихся в обеих странах активной общественно-политической деятельностью, направлений их совместной продуктивной работы.