Ուկրաինայում զինադադարը խախտվում Է առավելապես ուժայինների կողմից. ԵԱՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայում զինադադարը խախտվում Է առավելապես ուժայինների կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ԵԱՀԿ-ի պատվիրակության՝ հոկտեմբերի 20-ի հաշվետվությունում, որը հոկտեմբերի 22-ին հրապարակվել Է կազմակերպության կայքում:
Սույն եզրակացությանը Եվրակազմակերպության դիտորդները հանգել են Վերահսկողության եւ համակարգման համատեղ կենտրոնի ներկայացուցիչների, որի կազմի մեջ մտնում են ռուսաստանցի եւ ուկրաինացի զինվորականներ, ինչպես նաեւ ինքնահռչակ Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապեությունների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումից հետո: Ինչպես նշված Է հաշվետվության մեջ, հանդիպումը տեղի Է ունեցել Դեբալցեւոյում՝ Կրամատորսկից (Դոնեցկի մարզ) 100 կիլոմետր հարավ - արեւելք ընկած շրջանում:
«Վերահսկողության եւ համակարգման համատեղ կենտրոնի ներկայացուցիչները հայտնել են հրադադարի խախտման 75 դեպքերի մասին, որոնցից 15-ը հաջողվել Է հաստատել: Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետությունը եւ Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունը պատասխանատու են դրանցից երկուսի համար, իսկ ուկրաինացի զինվորականները՝ 13-ի համար»,- ընդգծված Է փաստաթղթում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ОБСЕ: перемирие на Украине нарушается преимущественно силовиками
Перемирие на Украине нарушается в большинстве случаев силовиками, сообщается в отчете миссии ОБСЕ за 20 октября, опубликованном в среду на сайте организации.
Данный вывод был сделан наблюдателями ОБСЕ после встречи с представителями Совместного центра по контролю и координации, в который входят российские и украинские военные, а также с представителями самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик. Как говорится в отчете, встреча прошла в Дебальцево, в 100 километрах к юго-востоку от Краматорска (Донецкая область).
"Представители Совместного центра по контролю и координации сообщили о 75 случаях нарушения огня, из которых 15 удалось подтвердить. ДНР и ЛНР ответственны за два из них, а украинские военные — за 13", — сообщается в документе.