Եվրախորհրդարանը Վիոլետա Բուլցին հաստատել Է տրանսպորտային քաղաքականության եվրակոմիսար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը (ԵԽ) սլովենուհի Վիոլետա Բուլցին եւ սլովակ Մարոշ Շեֆկովիչին հաստատել Է այն եվրակոմիսարների պաշտոններում, որոնք համապատասխանաբար պատասխանատու են տրանսպորտային քաղաքականության եւ Էներգետիկական միության հարցերի համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԵԽ-ի մամուլի ծառայությանը:
«Եվրախորհրդարանի կոմիտեներն այսօր կանաչ լույս վառեցին Բուլցի եւ Շեֆկովիչի համար՝ նրանց հաստատելով տրանսպորտային քաղաքականության եւ Էներգետիկական միության եվրակոմիսարների պաշտոններում,- նշել են Եվրախորհրդարանում:
Վերջին քայլը մնում Է հոկտեմբերի 22-ին Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նստաշրջանում Եվրախորհրդարանի կողմից Եվրահանձնաժողովի նոր կազմի վերջնական հաստատումը ցուցակային կարգով: 2014 – 2019 թվականներին Եվրահանձնաժողովի ղեկավար նշանակված Ժան Կլոդ Յունկերը ելույթ կունենա խորհրդարանականների առջեւ, ինչից հետո Եվրախորհրդարանը կքվեարկի Եվրահանձնաժողովի միանգամից ամբողջ կազմի շուրջ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Европарламент утвердил Виолету Булц еврокомиссаром по транспортной политике
Европарламент (ЕП) утвердил словенку Виолету Булц и словака Мароша Шефковича на посты еврокомиссаров, отвечающих за транспортную политику и вопросы энергетического союза соответственно, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Комитеты Европарламента дали сегодня зеленый свет Булц и Шефковичу, утвердив их на должности еврокомиссаров по транспортной политике и энергетическому союзу", - отметили в ЕП.
Последним шагом остается окончательное утверждение нового состава Еврокомиссии Европарламентом списочным порядком на пленарной сессии в Страсбурге в среду. Назначенный главой Еврокомиссии (ЕК) 2014-2019 годов Жан-Клод Юнкер выступит перед парламентариями, после чего ЕП проголосует сразу по всему составу ЕК.