Իրանում վախճանվել է Փորձագետների խորհրդի նախագահը, երկրում երկօրյա սուգ Է հայտարարված
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանում հոկտեմբերի 21-ին 83 տարեկան հասակում վախճանվել Է այաթոլլա Մոհամեդ Ռըզա Մահդավի Ղանին, որն զբաղեցնում էր հանրապետության Փորձագետների խորհրդի նախագահի պաշտոնը, խորհուրդ, որը երկրի ղեկավարության համար հանձնարարականներ մշակող ազդեցիկ մարմին Է եւ օժտված Է Իսլամական Հանրապետության հոգեւոր առաջնորդին նշանակելու իրավունքով, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Խորհրդի ղեկավարը հունիսի սկզբին հոսպիտալացվել Էր սրտի հետ կապված խնդիրների պատճառով եւ դրանից հետո դուրս չի եկել կոմայից: Նա մահացել Է սրտի կանգից, հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ վկայակոչելով իրանական ԶԼՄ-ներին: Նրա մահից հետո Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին երկրում երկօրյա սուգ Է հայտարարել:
Փորձագետների խորհրդի մեջ մտնում են համաժողովրդական քվեարկության ընթացքում ութամյա ժամկետով ընտրված մուսուլմանական հոգեւորականության 88 ներկայացուցիչներ, որոնք որոշում են Իսլամական Հանրապետության ներքին եւ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները:
Մոհամեդ Ռըզա Մահդավի Ղանին Փորձագետների խորհուրդը գլխավորել Է 2011 թվականի մարտին՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով երկրի նախկին նախագահ եւ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանիին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Иране скончался глава Совета экспертов
Аятолла Мохаммед Реза Махдави Кани, занимавший пост председателя иранского Совета экспертов — влиятельного органа, вырабатывающего рекомендации для руководства страны и обладающего правом назначения духовного лидера Исламской республики — скончался во вторник в возрасте 83 лет, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Глава совета был госпитализирован в начале июня из-за проблем с сердцем и после этого не выходил из комы. Он скончался в результате остановки сердца, сообщает агентство Франс Пресс со ссылкой на иранские СМИ. Президент Ирана Хасан Роухани после его смерти объявил в стране двухдневный траур.
В Совет экспертов входят избираемые в ходе всенародного голосования на восьмилетний срок 88 представителей мусульманского духовенства, определяющие основные направления внутренней и внешней политики ИРИ. Мохаммед Реза Махдави Кани возглавил орган в марте 2011 года, сменив на этом посту экс-президента страны и оппозиционного политика Акбара Хашеми Рафсанджани.