ԱՀԿ-ն նշել Է այն երկրները, որտեղ բարձր Է Էբոլայի տարածման վտանգը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կազմել Է 14 երկրներից բաղկացած այն երկրների ցուցակը, որոնք պետք Է նախապատրաստվեն Էբոլա տենդի համաճարակի հնարավոր սկսվելուն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 21-ին հաղորդել Է Ռոսպոտրեբնադզորը:
«ԱՀԿ-ն կազմել Է այն երկրների ցուցակը, որոնք առաջնահերթ կարգով պետք Է հաստատեն հակազդման ազգային ծրագիրը երկրի տարածք Էբոլա տենդի ներթափանցման դեպքում: Այդ ցուցակում ներառվել Է 14 պետություն, որոնք ընդհանուր պետական սահման ունեն այն երկրների հետ, որտեղ համաճարակ եւ միգրացիոն հոսքերի բարձր մակարդակ Է դիտվում»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալների՝ Արեւմտյան Աֆրիկայում բռնկած Էբոլա տենդից արդեն մահացել Է ավելի քան 4,5 հազար մարդ: Վարակվելու դեպքեր են գրանցվել Լիբերիայում, Սիեռա Լեոնեում, Գվինեայում, Նիգերիայում եւ Սենեգալում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ составила список стран с повышенным риском распространения Эболы
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) составила список из 14 стран, которым надо готовиться к возможному началу эпидемии лихорадки Эбола, как передает Арменпресс, об этом сообщает Роспотребнадзор во вторник.
"ВОЗ сформировала список стран, которые должны в первоочередном порядке утвердить национальный план реагирования в случае завоза лихорадки Эбола на территорию страны. В этот список вошли 14 государств, которые имеют общую государственную границу со странами, в которых наблюдается эпидемия и высокий уровень миграционных потоков", — говорится в сообщении.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), от лихорадки Эбола, вспыхнувшей в Западной Африке, погибли уже более 4,5 тысячи человек. Случаи заражения зарегистрированы в Либерии, Сьерра-Леоне, Гвинее, Нигерии и Сенегале.