Թուրքիայում առաջարկում են, առանց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու, «հայերին ընդառաջ» քայլեր անել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցի հետ կապված «նոր մոտեցումներ» են առաջադրվում: «Սթար» թերթում հրապարակված հոդվածում թուրքական կառավարությանը խորհուրդ է տրվում, առանց ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը, «հայերին ընդառաջ» քայլեր կատարել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածում թուրքական կառավարությանն առաջարկվում է «ուշադրության կենտրոնում» պահել Հայաստանից Թուրքիա արտագնա աշխատանքի մեկնած հայերին եւ վերակառուցել Անին:
Հոդվածում ասվում է, որ Թուրքիայի մասին միջազգային հանրության տպավորությունը «բարելավելու» համար հնարավոր է «առանց ցեղասպանությունը ճանաչելու` որոշ շարունակական քայլեր անել»:
Ըստ հոդվածի` դա կարելի է անել երկու ուղղությամբ: Առաջինը` պետք է Հայաստանից աշխատելու նպատակով Թուրքիա եկած հայերի համար հնարավորություններ ստեղծել: Երկրորդը վերաբերվում է Հայաստանի միջնադարյան մայրաքաղաք Անիին:
«Անին հայերի հավատքի կենտրոններից է: Անին մեզ համար էլ է կարեւոր: Դարերի ընթացքում ավերված Անին Հայաստանի սահմանին է: Աղթամարի եկեղեցու օրինակով` Թուրքիան պետք է կարճ ժամանակում, միջազգային խորհրդատուների եւ արտասահմանյան վերականգնող ընկերությունների մասնակցությամբ, վերակառուցի Անին: Վերակենդանացումից հետո քաղաքը պետք է բաց լինի հայերի համար: Այնտեղ մտնելու եւ իրենց հոգեւոր արժեքները տեսնելու համար հայերից մուտքի արտոնագիր կամ անձնագիր պետք է չպահանջվի», -նշում է թերթը:

YEREVAN, OCTOBER 20, ARMENPRESS: Ahead of the centennial of the Armenian Genocide, Turkey proposes “new approaches”. In the Star Periodical the Government of Turkey is advised to make steps “towards Armenians” without recognizing the Armenian Genocide. Armenpress reports that the article advises the Government of Turkey to “keep in the center of attention” the Armenians, left for Turkey to work, and reconstruct Ani.
The article says that to “improve” the impression of the international community about Turkey, it is possible “to make some continuative steps without recognizing the Armenian Genocide”.
According to the article, it is possible to do in two directions: first – to create conditions for work for the Armenians left for Turkey to work. The second direction relates to Ani, the ancient capital of Armenia.
“Ani is the center of the belief for the Armenians. And it is of importance for us too. Ravaged for many years, Ani is on the border of Armenia. As well as the Holy Cross Church of Akhtamar, Ani too, must be reconstructed within a short period with the involvement of international consultants and foreign development companies. After the revival of its constructions, this town must be open for the Armenians, and they must not be required to have a visa or passport to enter here to see their spiritual values”, - says the newspaper.