Հովիկ Աբրահամյանը քառյակին հորդորում է համագործակցել կառավարության հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը քաղաքական բոլոր ուժերին հորդորում է աջակցել կառավարությանն իր առջև դրված խնդիրները կատարելու համար: Այդ մասին վարչապետը հայտարարեց խորհրդարանի ամբիոնից` Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահան Բաբայանի հարցին:
«Խոսքս ուղղում եմ քառյակին, մենք բազմաթիվ փաթեթներ ենք բերում Ազգային ժողով, որոնք օժանդակում են բիզնեսի, տնտեսության զարգացմանը, որից պետք է ածանցվի մեր ժողովրդի բարեկեցիկ կյանքը: Զանգ եմ տալիս Ազգային ժողովի նախագահին, առաջարկում, որ քննարկենք ձեզ հետ, պատասխանում է` իրենք ցանկություն չունեն: Ձեր ցանկությունը ո՞րն է, որ հեղափոխությո՞ւն լինի, չի լինի: Ես ձեզ չեմ հասկանում, երկրորդ մարտի մե՞կ եք ուզում ունենալ: Մենք ձեզնից չենք խուսափում, մենք ձեզ առաջարկում ենք, որ եթե սխալներ կան, օգնեք, որպեսզի դրանք շտկենք»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Անդրադառնալով ԱԺ շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացնող ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչներին` Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ իշխանությունը «Շրջանառության հարկի մասին» փոփոխված օրենքով նպատակ չունի ճնշել ՓՄՁ-ներին: «Մենք մինչ այս օրենքի ընդունումը բազմաթիվ քննարկումներ ենք ունեցել Աժ պատգամավորների, ՀԿ, փոքր ու միջին բիզնեսի կարկառուն ներկայացուցիչների ներկայությամբ: Այնպես չի եղել, որ առանց քննարկումների օրենքը բերել ենք ԱԺ ու ընդունել: Մենք քայլ ենք կատարել, նվազեցրել ենք ՓՄՁ-ների հարկային բեռը: Եթե բոլորդ անկեղծ եք, ազնիվ եք, եթե դուք բոլորդ ճիշտ ներակայցնեք մեր հանրությանը, ապա այլ կլինի իրավիճակը: Եթե ՓՄՁ-ների շրջանառությունը 58 միլիոն 358 դրամ է, ուղղակի ողջամիտ չէ, որ նրանք հրաժարվեն մեկ տոկոս վճարելուց ու ասեն, որ ցանկանում են 3.5 տոկոս վճարել: Պարզ չէ՞, որ նրանց մոտ առևտրաշրջանառությունը բարձր է»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետի խոսքով` իրենք գիտեն, թե ովքեր են ստվերում աշխատում ու նշյալ օրենքը մի քայլ է դրա դեմ պայքարելու: «Մեր խնդիրը այն խոշոր ձեռնարկատերերն են, որ ստվերում են աշխատում, որպեսզի գան հարկային դաշտ»,-հավելեց նա:

Премьер-министр Армении призвал «четверку» сотрудничать с правительством
Премьер-министр Армении Овик Абрамян призвал все политические силы содействовать правительству в исполнении поставленных перед исполнительным органом задач. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер заявил в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата от партии «Процветающая Армения» Ваана Бабаяна.
«Обращаюсь к «четверке» (четырем внекоалиционным фракциям – АРФ «Дашнакцутюн», АНК, ППА и «Наследие» - ред.), мы вносим в НС множество пакетов законов, которые содействуют развитию бизнеса и экономики, от чего зависит благополучие нашего народа. Звоню председателю парламента, предлагаю, чтобы мы обсудили эти законы с вами, а он отвечает, что вы не хотите этого.
Чего вы хотите? Революции? Не будет. Я не понимаю вас. Хотите повторения событий первого марта? Мы не избегаем вас, мы вам предлагаем, чтобы вы помогли, если есть ошибки, исправить их», - сказал Овик Абрамян.
Коснувшись проводящих акцию протеста у здания парламента представителей малого и среднего бизнеса, Абрамян отметил, что правительство, внося изменения в закон «О налоге с оборота», не имеет целью давить на МСБ.
«До принятия этого закона мы провели множество обсуждений с депутатами НС, представителями общественных организаций, малого и среднего бизнеса. Не было такого, чтобы мы вносили закон без обсуждений в парламент и принимали его. Мы сделали шаг, облегчили налоговый груз для МСБ.
Если все честны и искренни, если все честно представляют наше общество, то ситуация должна быть иной. Если оборот МСБ составляет 58 млн 358 тысяч драмов, просто несуразно отказываться платить 1% и говорить, что хотят платить 3,5%. Разве не очевидно, что у них товарооборот намного выше?» - сказал премьер.
По словам Абрамяна, они знают, кто работает в тени, и данный закон является шагом по борьбе против этого явления. «Наша задача заключается в том, чтобы привести в налоговое поле тех, кто работает в тени», - добавил премьер.