Հայաստանը պետք է երաշխավորի լրագրողների իրավունքները. ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ ԶԼՄ հարցերով ներկայացուցիչ Դունյա Միայատովիչը սեպտեմբերի 30-ին դիմել է Հայաստանի իշխանություններին` կոչ անելով պատասխանատվության կանչել լրագրողների դեմ իրականացված հարձակումների պատասխանատուներին: Մամուլի հրապարակումների համաձայն` սեպտեմբերի 19-ին Ղազախստանի հայկական համայնքի «Նաիրի» ասոցիացիայի նախագահ Արտյուշա Կարապետյանը խանգարել է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի լրագրող Թագուհի Հովհաննիսյանի լրագրողական գործունեությունը` խլելով նրա ձայնագրիչը, երբ վերջինս Երևանում մոտեցել էր նրան հարց տալու համար: Հասարակական գործիչը հրահանգել է իր թիկնապահներին հեռացնել լրագրողին տարածքից: Իսկ երբ Հովհաննիսյանը փորձել է ձեռքի հեռախոսով լուսանկարել, թիկնապահները խլել են հեռախոսը և ջնջել լուսանկարները:
«Ինձ մտահոգում է վերջերս Հայաստանում լրագրողների դեմ իրականացվող հարձակումների քանակը և անպատժելիության մթնոլորտին վերջ տալու արդյունավետ միջոցների պակասը: Հույս ունեմ, որ Հովհաննիսյանի դեմ հարձակումները պատշաճ կերպով կարձագանքվեն իրավապահների կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին ուղղված նամակում նշել է Միյատովիչը:
Նա նաև իր հիասթափությունն է հայտնել, որ Հատուկ հետաքննչական ծառայությունը հրաժարվել է քրեական գործ հարուցել Ա1+-ի լրագրող Մարինե Խաչատրյանի դեպքի կապակցությամբ, որի հարցը Միյատովիչը սեպտեմբերի տասին քննարկել էր իշխանությունների հետ: Նա մտահոգություն է հայտնել, որ «Չորրորդ իշխանություն» թերթի լրագրող Անի Գևորգյանի վրա կատարված հարձակման և կալանքի հարցը, որ բարձրացվել էր փետրվարի 14-ին, կարճվել է:
«Կոչ եմ անում իշխանություններին համարժեք կերպով և ժամանակին անդրադառնալ այս հանցագործություններին: Անպատժելիությունը կարող է ծնել ավելի շատ բռնություն, և սառեցնող ազդեցություն ունենալ մեդիայի և խոսքի ազատ արտահայտման վրա»,- գրել է Միայտովիչը:

Армения должна гарантировать права журналистов: представитель ОБСЕ
Специальный представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Дунья Миятович 30 сентября обратилась к властям Армении, призвав привлечь к ответственности лиц, совершивших нападения на журналистов. Согласно заявлениям в пресс, 19 сентября председатель ассоциации армянской общины Казахстана «Наири» Артюша Карапетян препятствовал журналистской деятельности корр. газеты «Айкакан жаманак» Тагуи Ованнисян, отобрав у нее диктофон, когда журналистка в Ереване подошла к нему, чтобы задать вопрос. Общественный деятель приказал своим охранникам прогнать журналистку. А когда журналистка попыталась сделать фотографии своим телефоном, то охрана забрала телефон и удалила фотографии.
«Меня беспокоит количество нападений на журналистов в Армении в последнее время, и недостаток эффективных мер для устранения атмосферы безнаказанности. Надеюсь, что нападения на Ованнисян должным образом получат реакцию правоохранительных органов», - как сообщает Арменпресс, в письме к министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну отметила Миятович.
Представитель ОБСЕ отметила еще два случая нападений на журналистов в Армении, призвав власти страны своевременно и полноценно коснуться этих вопросов. «Безнаказанность может породить больше насилия, иметь холодное влияние на свободное действие медиа и свободу слова», - написала Миятович.