Հրանուշ Հակոբյանը համայն հայությանը կոչ է անում բողոքի ձայն բարձրաձնել Դեր Զորի հայկական եկեղեցու պայթեցման դեմ
Հրանուշ Հակոբյանը համայն հայությանը կոչ է անում բողոքի ձայն բարձրաձնել Դեր
Զորի հայկական եկեղեցու պայթեցման դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կոչով դիմել է համահայկական կազմակերպությունների, հայկական կառույցների ղեկավարներին  և խորհուրդներին՝ բողոքի ձայն բարձրացնել Դեր Զոր քաղաքի Ալ Ռաշտիե թաղամասում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված Սրբոց Նահատակաց հուշահամալիրի պատմական եկեղեցին պայթեցնելու դեմ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հրանուշ Հակոբյանի կոչում, մասնավորապես, ասված է.
«Սեպտեմբերի 21-ին ՏԱՀԵՇ ահաբեկչական խմբավորումը պայթեցրել է Սիրիայի Դեր Զոր քաղաքի Ալ Ռաշտիե թաղամասում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված Սրբոց Նահատակաց հուշահամալիրի պատմական եկեղեցին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը խստորեն դատապարտելում է այս անասելի վայրագության, մշակութային ցեղասպանության նոր դրսևորումը, կոչ է անում սփյուռքյան բոլոր կառույցներին ու կազմակերպություններին, զանգվածային լրատվամիջոցներին՝ հայ ժողովրդի նվիրական սրբավայրի դեմ իրագործված այս սոսկալի վանդալիզմի դեմ բողոքի ձայն բարձրացնել, դիմել իրենց բնակության երկրների իշխանություններին, օտարերկրյա դեսպանություններին, միջազգային կազմակերպություններին, մշակույթի պահպանությամբ զբաղվող հեղինակավոր կառույցներին՝  դատապարտելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի,  հայ ժողովրդի և բոլոր ազգերի, մարդու և ողջ մարդկային քաղաքակրթության դեմ իրականացված ոճիրը և միջոցներ ձեռնարկել՝ ուղիներ գտնելու, կանխելու համար նման քստմնելի  հանցագործությունները:
Վստահ եմ, որ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօյակին համայն հայությունը կդրսևորի միասնական կամք ու վճռականություն՝  իր ձայնը լսելի դարձնելով ամբողջ աշխարհին: Խնդրում եմ Ձեր քայլերի մասին տեղեկացնել նաև նախարարությանը:

Министр диаспоры Армении призвала всех армян поднять голос протеста против взрыва армянской церкви в Дейр эз Зоре
Министр диаспоры Армении призвала всех армян поднять голос протеста против взрыва
армянской церкви в Дейр эз Зоре
Министр диаспоры Армении Грануш Акопян обратилась с призывом к руководителям армянских организаций и структур, чтобы они выразили свой протест в связи со взрывом армянской церкви Србоц Наатакац (Святых Великомучеников) в Дейр эз Зоре, посвященной жертвам Геноцида армян, где также покоились останки жертв Геноцида. Как сообщает Арменпресс, в заявлении министра говоритсяъ
«21 сентября террористическая группировка ИГИЛ в Сирии взорвала историческую церковь Србоц Наатакац в Дейр эз Зоре, посвященную жертвам Геноцида армян.
Министерство диаспоры Армении осуждает данное варварство, новое проявление культурного геноцида, призывает все структуры, организации и СМИ диаспоры поднять свой голос протеста против этого вандализма в отношении армянской святыни, а также обратиться к властям своих стран, в иностранные посольства, международные организации, известные структуры по защите и сохранению культуры для осуждения данного преступления против армянского народа, всех наций, человека и всего цивилизованного человечества, призывая их предпринять шаги для предотвращения подобных ужасных преступлений.
Я уверена, что накануне 100-летней годовщины Геноцида армян все армянство проявит единую волю и решимость для того, чтобы поднять свой голос протеста во всеуслышание всего мира.