Երևանում բացվեց մանկական կուրության կանխարգելման տարածաշրջանում եզակի կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տարեկան ծնվող նորածինների 10 տոկոսն անհաս է լինում, որի մեջ ծանրակշիռ մաս են կազմում կուրություն ունեցող երեխաները: Նորածինների կուրությունն ախտորոշելուն և հետագա բուժումն իրականացնելուն կնպաստի սեպտեմբերի 22-ին Երևանում պաշտոնապես բացված «Մանկական կուրության կանխարգելման գերազանցության կենտրոնը»: Կենտրոնը տեղակայված է Վերարտադրողական առողջության, պերինատալոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի տարածքում` նորակառույց շենքում, որը երեխաներին սպառնացող կուրության հիվանդությունների ակնային վիրահատություններ իրականացնելու բնագավառի առաջամարտիկ է տարածաշրջանում: Բարձրորակ վերապատրաստում անցած հայ վիրաբույժների և ԱՄՆ բժիշկների շարունակական համագործակցության շնորհիվ կենտրոնը միտված է Հայաստանում և տարածաշրջանում կուրության կանխարգելման նպատակով բուժման և ծառայությունների մատուցման գերազանցության ապահովմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ` Վահան Պողոսյանը ներկաներին ներկայացրեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի ուղերձը:
«Սա եզակի նախաձեռնություն է, որը կօգնի բարելավելու համեմատաբար նոր զարգացող ակնային հիվանդությունների դեմ պայքարն ու բազմաթիվ նորածիններին կփրկի սպառնացող կուրությունից: Կարևոր այս ծրագիրը կյանքի է կոչվել ԱՄՆ զարգացման գործակալության, «Հայկական ակնաբուժության նախագծի» ու Մալայանի անվան ակնաբուժական կետրոնի համատեղ ջանքերով: Այդ նախաձեռնության շուրջը համախմբվել են ոլորտի այլ շահագրգիռ կազմակերպություններ ևս: Հատկանշական է, որ կենտոնն ամբողջովին կառուցվել է ՀՀ Վերարտադրողական առողջության, պերինատալոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի կողմից: Մի կառույց, որը կոչված է նպաստելու պերինատալ ու մանկական հիվանդությունների կանխարգելմանը:
Երևանում կկիրառվեն ինովացիոն մոտեցումներ, ինովացիոն բժշկություն, որը երեխաների կուրության կանխարգելումը Հայաստանում կբարձրացնի նոր մակարդակի: Իսկ ամենավերջին սերնդի արտադրությունը հնարավորություն կտա բարձրացնել նորածինների  խնամքի որակն ու տեղում կազմակերպելու բուժանձնակազմի վերապատրաստումները: Ակնկալում ենք գերազանց արդյունք: Ծրագրվում է անդրադառնալ ոչ միայն ակնային, այլև մեկ այլ շատ կարևոր խնդրի լուծմանը` անհաս, ցածր քաշով նորածինների հետագա զարգացման հսկողության կենտրոնի ստեղծմանը»,-ասված էր նախարարի ուղերձում:
Վերարտադրողական առողջության, պերինատալոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանի խոսքով` կենտրոնի կարևոր կողմերից է այն, որ այն կնպաստի ոչ միայն հայ ազգաբնակչության խնդիրների լուծմանը, այլև հարևան երկրների երեխաներին: «Մինչ այս պահը կենտրոնում 70 երեխայի մենք կատարել ենք ռետինոպատիայի լազերային բուժում, 7 երեխայի` խոռոչային բուժում»,-հայտնեց Ռազմիկ Աբրահամյանը:
Ամերիկահայ ակնաբույժ, «Հայկական ակնաբուժության նախագիծ» բարեգործական կազմակերպության հիմնադիր-նախագահ Ռոջեր Օհանեսյանի հավաստմամբ` Հայաստանում նման կենտրոնի բացումն անհրաժեշտություն էր, քանի որ տարեկան 60-100 հայ երեխա կուրանում էր: «Այժմ հնարավոր է 90 տոկոս դեպքերում կանխարգելել կուրության դեպքերը, իսկ 10 տոկոս դեպքում հնարավոր է բուժում իրականացնել այստեղ: Այս կենտրոնը եզակի է, նման բան ոչ մի տեղ չկա: Կարող ենք այստեղ վիրահատել ու, ինտերնետի միջոցով հեռարձակելով, կապ հաստատել աշխարհի տարբեր մասնագետների հետ: Սա լուրջ համագործակցություն է Հայաստանի ու Ամերիկայի բժիշկների միջև»,-ասաց Ռոջեր Օհանեսյանը:
Կենտրոնի բացման պաշտոնական արարողությանը ներկա էին Հայկական ակնաբուժության նախագծի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը, ԱՄՆ փոխդեսպան Վուդվորդ Քլարք Փրայսը, Վերարտադրողական առողջության, պերինատալոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտի տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանը, Մալայանի անվան ակնաբուժական կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Մալայանը, Լոս Անջելեսի Մանկական հիվանդանոցի տեսողության կենտրոնի տնօրեն Թոմաս Լին և այլք:

В Ереване открылся уникальный, единственный в регионе центр по профилактике детской слепоты
10% новорожденных в Армении рождаются недоношенными, причем преобладающее их большинство имеет проблемы со зрением.
Диагностике слепоты у новорожденных и дальнейшему ее лечению будет содействовать «Центр превосходства по профилактике детской слепоты», официальное открытие которого состоялось 22 сентября в Ереване. Центр расположен в новом здании на территории Республиканского института репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии. Центр будет ведущим в регионе по проведению  офтальмологических операций для профилактики угрозы детской слепоты.
Как сообщает Арменпресс, замминистра здравоохранения Ваан Погосян представил присутствующим на церемонии открытия Центра послание министра Армена Мурадяна.
«Эта уникальная инициатива поможет повысить эффективность борьбы с новыми глазными заболеваниями и спасет многих новорожденных от грозящей им слепоты. Эта важная программа будет претворена в жизнь совместными усилиями Агентства развития США, «Армянского офтальмологического проекта» и Офтальмологического центра имени Сергея Малаяна.
«Отныне в Ереване будут применяться инновационные подходы, инновационная медицина, которая обеспечить качественно новый уровень  профилактики детской слепоты. А производство самого последнего поколения даст возможность повысить уровень ухода за новорожденными и на месте организовать стажировку медперсонала. Мы рассчитываем на превосходные результаты. Мы планируем также решить еще одну важную проблему: создать центр контроля за дальнейшим развитием недоношенных детей, новорожденных с низким весом», - говорится, в частности, в послании.
По словам армянского офтальмолога из США, основателя и председателя благотворительной организации «Армянский офтальмологический проект» Роджера Оганесяна,  открытие подобного центра в Армении – необходимость, поскольку в год теряют зрение 60-100 детей. «Сейчас возможно в 90% случаев предупредить слепоту, а в 10% случаев организовать здесь лечение. Это уникальный центр, таких больше нет. Мы можем здесь оперировать и, в случае необходимости, с помощью интернета  устанавливать связь с разными  специалистами во всем мире. Это серьезный пример сотрудничества врачей Армении и США», - сказал он.
На церемонии открытия Центра присутствовали директор армянского офиса «Армянского офтальмологического проекта» Нуне Егиазарян, вице-посол США Вудворд Кларк Прайс, директор Республиканского института репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии Размик Абрамян, директор Офтальмологического центра имени С.Малаяна  Александр Малаян, директор Центра зрения детской больницы Лос-Анджелеса Томас Ли и др.