Հայաստանի անկախությունը սրբազան է ու անքննարկելի. ՀՀ Նախագահի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 23-րդ տարեդարձի առթիվ սեպտեմբերի 21-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հրավիրել է տոնական ընդունելություն: Հանրապետության ղեկավարը ընդունելության ժամանակ շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առթիվ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Անկախության տոնի առթիվ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Անկախության տոնի կապակցությամբ:
23 տարի առաջ՝ այս օրը բոլորս միասին ընտրություն կատարեցինք հօգուտ անկախ հայկական պետականության, հօգուտ քաղաքական ազատությունների և ժողովրդավարության:
Մենք բարձրաձայն հայտարարեցինք, որ պատրաստ ենք պատասխանատվություն ստանձնել մեր իսկ կողմից հռչակված արժեքներն ու նպատակները կյանքի կոչելու համար: Եվ մեր ժողովուրդը ոչ միայն խոսքով կամ քվեաթերթիկով, այլև գործով, ջանքով, իսկ երբ հարկ եղավ՝ նաև կյանքի գնով ապացուցեց, որ ինքը տերն է իր պատասխանատվության, տերն է իր հռչակած արժեքների և նպատակների:
Անկախության հռչակումով նոր դարաշրջան բացվեց ոչ միայն Հայաստանի, այլև հայության բոլոր հատվածների համար: Հայաստանի Հանրապետությունը կայացավ որպես պետություն, Արցախի հետ ուս ուսի հակառակորդին պարտադրեց արժանապատիվ զինադադար, բարձրացրեց երկրաշարժից ու պատերազմից խոնարհված իր գյուղերն ու քաղաքները, ոտքի կանգնեց սովի ու խավարի միջից՝ ուղղելով իր մեջքը:
Դժվար է հիշել մի ժամանակահատված, երբ մեր տարածաշրջանում չի եղել լարվածություն կամ բարդ քաղաքական իրավիճակ: Մենք ինչ-որ տեղ նույնիսկ ընտելացել ենք նման պայմաններում ապրելուն: Ցավոք, միշտ չէ, որ լարվածության թուլացումը մեզնից է կախված: Բայց մենք անում ենք մեզնից կախված հնարավոր ամեն ինչ՝ իրավիճակը մեղմելու և բնականոն հուն մտցնելու համար:
Մենք այսօր էլ շարունակում ենք կասեցնել տարածաշրջանի խաղաղությունը վտանգող ադրբեջանական սադրանքները: Դրանց մենք հակադրում ենք Հայաստանի քաղաքական բոլոր ուժերի, հասարակական բոլոր շերտերի, Հայաստանի և Արցախի, ինչպես նաև համայն հայության միասնական կեցվածքը:
Մենք դրան հակադրում ենք մեր բանակի մարտունակությունը, մեր զինվորների փայլուն ծառայությունը սահմանագծում: Փա՛ռք մեր տղաներին, ովքեր թշնամու սանձարձակ սադրանքները կանխեցին, կանխեցին անգամ սեփական կյանքի գնով: Փա՛ռք մեր հերոսներին:
Ու թող ոչ ոք հույս չդնի մեր միասնականության հնարավոր խարխլման վրա ու մութ անկյունում նենգ դավեր հյուսի: Թող ոչ ոք սեփական արժեհամակարգով չչափի մեր իրականությունը և քաղաքական ազատ մրցակցությունն ու բանավեճը շփոթի միասնականության կորստի հետ: Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, և եթե դժվարանում են հասկանալ թե դա ինչ է, ապա դա ամենևին էլ մեր խնդիրը չէ: Մեր արժեքներն այլ են. ժողովրդավարություն, քաղաքական ազատություններ, խաղաղություն և մարդասիրություն, նաև հարգանք բոլոր ժողովուրդների, այդ թվում և՝ ադրբեջանցի ժողովրդի հանդեպ:
Մենք շարունակում ենք առաջ գնալ մարդու ազատությունների երաշխավորման, քաղաքացիական հասարակության ուժեղացման, իշխանության հետևողական բալանսավորման և իրավունքի գերակայության ապահովման ուղղությամբ: Մենք ձևավորում ենք որակապես նոր հասարակություն: Մենք դա չենք անում, որպեսզի օտարները գան և մեզ բարձր կամ ցածր գնահատական տան: Մենք դա անում ենք, քանզի համոզված ենք, որ Հայաստանի զարգացման ճանապարհը ժողովրդավարության ամրապնդման ճանապարհն է: Մեր աշխարհայացքի հիմքում մարդն է, նրա շահերը, իրավունքները և բարեկեցությունը:
Տեսանելի ապագայում մենք պատրաստվում ենք դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: Նման որոշումը, ինչպես ես արդեն նշել եմ, պայմանավորված է տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք բացվում են Հայաստանի առջև, ինչու չէ՝ նաև մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգության համակարգի հետ: Պիտի անկեղծ լինենք: Մեզնից ոչ ոք մարգարե չէ, և մենք չգիտենք, թե ինչ արդյունքներ կունենանք տասը կամ քսան տարի հետո, բայց հստակ է մի բան. լավ աշխատելու դեպքում մենք կարող ենք լուրջ տնտեսական օգուտներ ակնկալել: Տնտեսական աճ մենք այսօր էլ ունենք: Այլ հարց է, որ եղած տեմպը մեզ չի բավարարում: Մեր ապրանքների առջև բացվելու է մի հսկայական շուկա, որտեղ ամրապնդվելն արդեն կախված կլինի աշխատելու մեր հմտությունից:
Այս առթիվ ես ուզում եմ նաև պատասխանել մեր որոշ ընդդիմախոսների, ովքեր փորձում են մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը ներկայացնել իբրև Հայաստանի քաղաքական անկախության կորուստ: Ասեմ, որ նման շահարկումներ անկախության բոլոր՝ 23 տարիների ընթացքում էլ եղել է: Այսօր՝ Հայաստանի Անկախության օրը, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը որևէ կերպ չի սպառնում Հայաստանի քաղաքական անկախությանը: Նման պնդումներն անհիմն են: Աշխարհի երեսին չկա ինտեգրացիոն որևէ գործընթաց, որը չենթադրի քայլերի համաձայնեցում: Սա ավելի քան բնական երևույթ է:
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի անկախությանը, ապա այն սրբազան է ու անքննարկելի: Եվ մենք շարունակելու ենք մեր բաց ու շահագրգիռ համագործակցությունը մեր բոլոր գործընկերների հետ՝ Եվրասիական միության և նրա անդամ պետությունների, Եվրամիության և նրա անդամ պետությունների, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, հարևան Վրաստանի ու Իրանի, մեր բարեկամ մյուս բոլոր երկրների հետ: Հայաստանը կա և այսուհետ ևս լինելու է պետությունների միջազգային ընտանիքի ակտիվ ու պատասխանատու անդամը:
Մեր ժողովուրդը շատ թանկ գին է վճարել իր ազատության և անկախ պետականության համար: Մենք իբրև ազգ և պետություն շարունակում ենք մեր հազարամյա երթը՝ ոչ մի րոպե չմոռանալով այդ մասին: Շարունակում ենք այնպես, ինչպես ինքներս ենք ճիշտ համարում: Մեր ընտրությունը աշխարհում հարգում են բոլորը, բացառությամբ մեկ պետության, որը չի հարգում նույնիսկ իր սեփական քաղաքացիների կարծիքը: Մենք բաց ենք ազատ ու փոխշահավետ աշխատելու բոլոր երկրների հետ, և սա մեր անցած ու դեռ անցնելիք ճանապարհի անքակտելի բաղադրիչն է:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի առթիվ: Հայաստանի Հանրապետությունն այն ամուր հիմքն է, որի վրա բարձրանում և մարմին է առնում ողջ հայության դարավոր երազանքը:

Независимость Армении священна и обсуждению не подлежит – послание президента Сержа Саргсяна
По  случаю 23-й годовщины Независимости  21 сентября  президент  Армении  Серж  Саргсян провел прием  в СКК имени Карена Демирчяна. В ходе приема президент поздравил всех  с Днем Независимости.
Послание президента Сержа Саргсяна  по случаю Дня Независимости
Владыко,
Уважаемый президент Нагорно-Карабахской республики,
Поздравляю нас всех с Днем Независимости Армении.
23 года назад мы с вами сделали выбор в пользу независимой армянской государственности, в пользу политических свобод и демократии.
Мы во всеуслышание заявили, что готовы взять на себя ответственность за реализацию   нами же провозглашенных ценностей и целей. Наш народ не только голосованием, но и делом, а когда было нужно – и жизнью доказывал, что он в ответе  за взятую  на себя   ответственность.
С провозглашением независимости  началась новая эпоха не только для Армении, но и для всего армянства. Республика Армения состоялась как государство, плечом к плечу сражаясь вместе с Арцахом, она  принудила  противника к перемирию, подняла  пострадавшие от землетрясения города и деревни,  распрямила спину и встала на ноги после  голода и тьмы.
Трудно припомнить период времени, когда бы в нашем регионе не было напряженности или сложной политической ситуации. Мы как-то даже привыкли к подобным условиям.  К сожалению, не всегда напряженность зависит от нас. Но мы делаем все от нас зависящее, чтобы смягчить ситуацию и направить ее в нормальное русло.
Мы и сегодня продолжаем противостоять азербайджанским провокациям, угрожающим миру в регионе. Этому  мы   противопоставляем единство   всех политических  и общественных  сил   Армении, Арцаха и  всего армянства.
Мы противопоставляем этому  боеспособность нашей армии,  блестящую подготовку нашего солдата на границе. Слава нашим парням, которые пресекли развязанные  врагом  провокации, даже ценой собственной жизни! Слава нашим героям!
И пусть никто не лелеет надежды на то, что может расшатать наше единство или  в темном углу сплести заговоры и козни. Пусть никто не мерит аршином  собственных ценностей  нашу жизнь и нашу реальность, пусть не путает нашу свободную  и здоровую политическую борьбу  с  расколом.  Армения – демократическая страна, и если кто-то затрудняется понять, что это такое, то это, простите, не наша проблема. Наши ценности иные: демократия,  политические свободы, мир, гуманность, а также уважение ко всем народам, в том числе и к азербайджанскому народу.
Мы продолжаем двигаться вперед по пути гарантии  свобод человека, укрепления  гражданского общества, последовательного уравновешивания  власти и обеспечения верховенства права. Мы формируем качественно новое общество. Мы не делаем это для того, чтобы  чужие дали нам  высокую или низкую оценку. Мы делаем это, поскольку уверены, что путь развития Армении – это  укрепление демократии. В центре  нашего мировидения – человек, его интересы, его права  и  его благосостояние.
В  видимом будущем мы  собираемся стать членом Евразийского экономического союза.Подобное решение, как я уже отмечал, обусловлено новыми возможностями экономического развития, открывающимися перед Арменией,  и почему нет – системой безопасности в регионе.  Будем искренни. Никто из нас не является пророком, и мы не знаем, что будет  через  десять лет. Но мы точно  знаем одно: работая на совесть, мы можем  достичь экономических успехов.  Экономический рост мы сегодня имеем. Иное дело, что существующие темпы нас не удовлетворяют.  Перед нашей экономикой, нашей продукцией  открывается обширный рынок, и утверждение на нем зависит только от нашего умения работать.
В этой связи я хочу также ответить некоторым нашим оппонентам, которые пытаются представить наше членство в ЕАЭС  как потерю политической независимости Армении.  Знаете, такие спекуляции были на протяжении всех 23 лет независимости. Сегодня, в день 23-летия Независимости, я со всей ответственностью заявляю, что наше присоединение к ЕАЭС никак не угрожает  политической независимости Армении. Подобные измышления беспочвенны. На свете нет ни одного интеграционного процесса, который  бы не предполагал  согласование шагов. Это более чем  естественное явление.
Что же касается  независимости Армении, то она священна и обсуждению не подлежит. И мы продолжим наше открытое и заинтересованное  сотрудничество со всеми нашими партнерами - с Евразийским союзом и  входящими в его состав государствами, США, Китаем, соседями – Грузией и Ираном, всеми другими дружественными странами. Армения  есть и впредь будет активным и ответственным членом  международной семьи государств.
Наш народ заплатил слишком высокую цену за свою  свободу и независимую государственность. Мы как нация и государство  продолжаем наш тысячелетний путь – не забывая об этом ни на  минуту. Продолжаем так, как сами считаем правильным. Наш выбор уважает весь мир, за исключением одного государства, которое не уважает даже мнение своих граждан.  Мы открыты для свободных   и взаимовыгодных контактов со всеми странами, и это  есть  неколебимая составляющая прошедшего нами   и  предстоящего пути.
Еще раз поздравляю всех нас  с праздником. Республика Армения – это тот крепкий фундамент, на котором стоит, воплощается  и поднимается вверх вековая мечта  нашего народа.