Դեսպան Եգանյանը մասնակցել է Մարդու իրավունքների կանադական թանգարանի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը կանադական Վինիպեգ քաղաքում մասնակցել է Մարդու իրավունքների կանադական թանգարանի (ՄԻԿԹ) բացման արարողությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` թանգարանի բացումը կատարել է  Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Դեյվիդ Ջոնսթընը: Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը և թանգարանը սերտ համագործակցում են վերջին երեք տարիների ընթացքում, ինչի արդյունքում 2013թ. նոյեմբերին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և Մարդու իրավունքների կանադական թանգարանի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր: Փաստաթուղթը նախատեում է համագործակցություն Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման, գրահրատարակչության, կրթության, համատեղ ցուցադրությունների կազմակերպման, տեղեկատվության, խորհրդատվության փոխանակման և այլ ոլորտների վերբերյալ:
Մարդու իրավունքների կանադական թանգարանը Հայաստանից դուրս միակ պետական թանգարանն է, որ ներառում է մշտական ցուցահանդես Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։

Посол Армении в Канаде принял участие в церемонии открытия Музея прав человека
Посол Армении в Канаде  Армен Еганян принял участие в  церемонии открытия  здания канадского Музея прав человека (КМПЧ)  в Виннипеге.
Как передает Арменпресс, открытие музея совершил генерал-губернатор Канады ДейвидДжонстон. Посольство Армении в Канаде и  КМПЧ тесно сотрудничали  в течение последних трех лет, в результате чего в 2013г. между КМПЧ и Музеем-институтом Геноцида армян был подписан Меморандум о взаимопонимании. Документ предусматривает сотрудничество в изучении  Геноцида армян, книгоиздательства, образования и организации совместных  выставок, в также в области обмена  информацией и других областях.
КМПЧ – первый государственный музей вне пределов Армении, в  котором действует постоянная выставка  материалов о Геноциде армян.