Հայաստանը կաջակցի Թուրքիայի ՍԴ դիմելու Կիլիկիո կաթողիկոսության նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կաջակցի Կիլիկիո կաթողիկոսության՝ Սիսի նստավայրը վերադարձնելու պահանջով Թուրքիայի ՍԴ դիմելու նախաձեռնությանը: Այս մասին Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով մասնակիցներից մեկի հարցին, թե ինչ կարծիք ունի այդ մասին նախարարը:  «Իսկ որևէ մեկը կարո՞ղ է այլ կարծիք ունենալ, որ նման կարևոր նախաձեռնությանը պետք է միայն աջակցել: Մենք աջակցելու ենք այդ նախաձեռնությանը»,- հայտարարեց նախարարը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պատասխանն արժանացավ ներկաների բուռն ծափահարություններին:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 19-ին Հայներիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի բացման արարողության ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ, Արամ Ա-ն տեղեկացրել էր, որ  Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունն այս տարի դիմելու է Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ Կիլիկիայի պատմական հայկական թագավորության տարածքում գտնվող Սիսի նստավայրը և կալվածքները վերադարձնելու պահանջով: Արամ Ա-ն նաև նշել է, որ  Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից դիմումի մերժման դեպքում դիմելու են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և մինչև վերջ պայքարելու են  իրենց նպատակին հասնելու համար:

Armenia to support initiative of Catholicosate of Cilicia to apply to Turkey’s Constitution Court
YEREVAN, SEPTEMBER 20, ARMENPRESS. Armenia will support the initiative of the Catholicosate of Cilicia to apply to the Constitutional Court of Turkey to return the residence in Sis. The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian stated this while answering a question about his attitude on the initiative. The question was put forward at the course of the meeting with the participants of the 5th Homeland-Diaspora conference.
As reports “Armenpress”, among other things, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian underscored: “Can there be any other opinion, but that such a significant enterprise must only be supported? We shall support that initiative.” The audience welcomed the answer of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Edward Nalbandian with ovations.