Համաշխարհային բանկը 2,5 մլրդ դոլար է հատկացրել Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը խոստացված 3,5 մլրդ դոլարից 2,5 մլրդ դոլար Է այս տարի հատկացրել Ուկրաինային տնտեսությունն ու սոցիալական հատվածը զարգացնելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀԲ-ի՝ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի գծով փոխնախագահ Լորա Թաքը հայտնել Է Ուկրաինա իր աշխատանքային այցի արդյունքների վերաբերյալ կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակված հոդվածում:
Թաքի գնահատումների համաձայն՝ Ուկրաինայում խորանում Է տնտեսական ճգնաժամը, բարձր է աշխարհաքաղաքական լարվածությունը: Մինչդեռ Ուկրաինայի քաղաքացիներն իրենց կառավարությունից պահանջում են արդյունավետ կառավարում, տնտեսական աճի արագացում, որակյալ աշխատատեղերի ստեղծում, ծառայությունների մատուցման կատարելագործում եւ կենսամակարդակի բարձրացում մինչեւ Եվրոպայի հետ համադրելի մակարդակ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Всемирный банк выделил Украине $2,5 млрд на развитие экономики и социального сектора
Всемирный банк (ВБ) выделил Украине $2,5 млрд из обещанных $3,5 млрд в этом году на развитие экономики и социального сектора. Как передает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс, об этом сообщила вице-президент ВБ по Европе и Центральной Азии Лора Так в своей статье, опубликованной на официальном сайте организации по итогам ее рабочего визита на Украину.
По оценкам Так, на Украине углубляется экономический кризис, высока геополитическая напряженность. При этом, говорит она, граждане Украины оценивают деятельность своего правительства по высокому стандарту, требуя эффективного управления, ускорения экономического роста, создания большего числа рабочих мест лучшего качества, совершенствования предоставления услуг и повышения уровня жизни до сопоставимого с Европой.