Բրիտանացի ատամնաբույժը հեռացրել է Գրանդ փղի կոտրված ժանիքը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիի կենդանաբանական այգում հինգ ժամ է շարունակվել վեցտոննանոց Գրանդ փղի կոտրված ժանիքի հեռացման բարդն վիրահատությունը: Այն կատարել է համաշխարհային ճանաչում ունեցող բրիտանացի ատամնաբույժ Փիթեր Կերտեսի խումբը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վիրահատությունը բավականին բարդ էր: Սկզբնապես մենք ցանկանում էինք հեռացնել վնասված երկու ժանիքները, բայց, ելնելով իրադրության բարդությունից, ձեռնպահ մնացինք: Մյուս կոտրված ժանիքը կարելի է հեռացնել, ենթադրաբար, մեկ տարի հետո»,- լրագրողներին ասել է Կերտեսը:
Կոտրված ժանիքի հետ միասին բժիշկները հեռացրել են քարեր, մանրախիճ, ավազ եւ հսկայական բուշտը, որոնք վարակի տարածման աղբյուր էին դարձել ամբողջ օրգանիզմում, ինչը կարող էր հանգեցնել փղի սատկելուն:
Թբիլիսիի եւ Երեւանի կենդանաբանական այգիներն այս տարվա հունիսին փղերի փոխանակում էին կատարել. 18 տարեկան Գրանդը Երեւանից տեղափոխվել էր Թբիլիսի, որտեղ նրան սպասում էր 17 տարեկան Մալկա անունով էգ փիղը, իսկ նրա որդին՝ վեցամյա Բունկան, Թբիլիսիից տեղափոխվել էր Երեւան, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը:

Британский дантист удалил сломанный бивень слону в Тбилисском зоопарке
Сложнейшая операция по удалению сломанного бивня у шеститонного азиатского слона по имени Гранд продолжалась в Тбилисском зоопарке пять часов. Её провела бригада всемирно известного британского дантиста Питера Кертеса, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Операция была довольно сложная. Изначально мы хотели удалить оба поврежденных бивня, но, исходя из сложности операции, воздержались. Оставшийся сломанный бивень можно будет удалить, предположительно, через год", - сказал журналистам Кертес.
Вместе со сломанным бивнем врачи удалили камни, гравий, песок и огромную кисту, ставшие источником распространения инфекции во всем организме, что могло привести к гибели слона.
Как заявил специально прибывший в Тбилиси директор Ереванского зоопарка Рубен Хачатрян, бивни Гранда были повреждены еще при транспортировке слона из Москвы в Ереван. "К сожалению, в нашем зоопарке не было возможности провести такую операцию, но мы покроем все связанные с ней расходы", - сказал он.
Тбилисский и Ереванский зоопарки в июне этого года осуществили обмен слонами: 18-летний Гранд переехал из Еревана в Тбилиси, где его ждала 17-летняя слониха по имени Малка, а ее сын, шестилетний Бунка был транспортирован из Тбилиси в Ереван.