ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն առանձնացրել է Էբոլայի դեմ պայքարի հինգ գերակայություն
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը առանձնացրել է Էբոլա մահացու տենդի տարածման դեմ պայքարի՝ իր կողմից ստեղծվող միջազգային հանձնաժողովի հինգ գերակայություն: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա դրանք հրապարակել է համաշխարհային կազմակերպության Անվտանգության խորհրդի սեպտեմբերի 18-ին կայացած արտակարգ նիստում:
«Դա միջազգային առաքելություն է, որը կոչվելու է «Էբոլայի տարածմանը շտապ հակազդելու ՄԱԿ-ի առաքելություն», UNMER, այն կունենա հինգ գերակայություն՝ կասեցնել վիրուսի տարածումը, բուժել վարակվածներին, ապահովել անհրաժեշտ ծառայություններով, աջակցել կայունությանը եւ կանխել հիվանդության հետագա տարածումը»,- ասել է Պան Գի Մունը:
Նրա խոսքով՝ առաքելության առաջին խմբերից մեկը համաճարակի վայր ժամանի մինչեւ սեպտեմբերի վերջը:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում նաեւ ընդունվել է բանաձեւ, որով, մասնավորապես, կոչ է արվում վերացնել սահմանափակումներն այն երկրների հետ սահմաններում, որոնք Արեւմտյան Աֆրիկայում տուժել են Էբոլա տենդի համաճարակից, որպեսզի նրանք չմեկուսացվեն եւ դժվարություններ չստեղծվեն վարակի դեմ պայքարում:
Էբոլա վիրուսը շարունակում է սրընթաց տարածվել Արեւմտյան Աֆրիկայի տարածքում: Ներկայում վարակման դեպքեր են գրանցված արդեն Լիբերիայում, Սիեռա Լեոնեում, Գվինեայում, Նիգերիայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում եւ Սենեգալում: Տեմդից մահացությունը կազմում է 53 տոկոս: Աառողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ սեպտեմբերի 18-ին հրապարակված տվյալների համաձայն, համաճարակի զոհ է դարձել 2622 մարդ: Ընդամենը վարակվել է 5335 մարդ, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Генсек ООН выделил пять приоритетов миссии по борьбе с вирусом Эбола
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун выделил пять приоритетов создаваемой им международной миссии поборьбе сраспространением смертельной лихорадки Эбола, он озвучил их вчетверг наэкстренном заседании Совета Безопасности всемирной организации,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Эта международная миссия, которая будет называться "Миссия ООН поэкстренному реагированию нараспространение Эболы", UNMEER, будет иметь пять приоритетов: остановить вспышку, вылечить зараженных, обеспечить необходимыми услугами, поддержать стабильность ипредотвратить дальнейшие вспышки (болезни)",— сказал Пан Ги Мун вСБ ООН прирассмотрении мер предотвращения распространения вируса Эболы.
По словам генерального секретаря ООН, передовая группа миссии должна прибыть наместо эпидемии кконцу сентября.
Совет Безопасности ООН назаседании также принял резолюцию спризывом, вчастности, снять ограничения награницах состранами, пострадавшими отэпидемии лихорадки Эбола вЗападной Африке, чтобы неизолировать их ине создавать трудностей вборьбе синфекцией.
Вирус Эбола продолжает стремительно распространяться натерритории Западной Африки. В настоящее время случаи заражения уже зарегистрированы вЛиберии, Сьерра-Леоне, Гвинее, Нигерии, Демократической Республике Конго иСенегале. Смертность отлихорадки составляет 53%. По опубликованным вчетверг данным Всемирной организации здравоохранения, жертвами эпидемии стали 2622 человека. Всего заболели 5335 человек.