Կինեմատոգրաֆիստները գումարի պակասից չեն բողոքում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունն ակտիվ գործունեություն է ծավալում. կազմակերպում է տարատեսակ միջոցառումներ, հրատարակում գրքեր, թողարկում ձայնասկավառակներ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ ռեժիսոր Ռուբեն Գևորգյանցն ընդգծեց, որ այժմ միությունում պատրաստվում են «Ես եմ» միջազգային կինոփառատոնին:
«Փառատոնն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 1-5-ը՝ Ծաղկաձորում: Որոշեցինք այն այս անգամ կազմակերպել ոչ թե Երևանում, այլ Երևանից դուրս: Ամեն օր կլինեն կինոդիտումներ, որոնց կհաջորդեն քննարկումները: Մենք այս տարի ստացել ենք 121 ֆիլմ, հանձնաժողովն էլ ընտրել է 80-ը: Ցավալի է, որ տարբեր երկրներից տասնյակ ֆիլմեր են եկել, սակայն Հայաստանն ընդամենը 7 ֆիլմով է ներկայանում, այն էլ այն դեպքում,  երբ մեր մրցանակները բոլորը գումարային են»,-նշեց Ռուբեն Գևորգյանցը:
Նրա խոսքով՝ այս տարի փառատոնի կազմակերպչական աշխատանքներում ակտիվ ներգրավված են երիտասարդները: «Հյուրեր կունենանք Ղազախստանից, Վրաստանից, Գերմանիայից և այլ երկրներից: Մեր հյուրերին ցույց կտանք Հայաստանի գեղատեսիլ վայրերը»,-նշեց Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահը:
Գևորգյանցը գոհ է միության կատարած աշխատանքներից: Փաստում է, որ միությունը բարգավաճ վիճակում է: «Մենք ինքներս ենք ստեղծել այդ լավ վիճակը: Միության անդամը տարին չորս անգամ մեծ օգնություն է ստանում՝ սննդի և գումարի տեսքով: Միության անդամ թոշակառուները բացի իրենց թոշակից, գումար են ստանում միությունից, որը հավասար է պետության թոշակին: Մեր բոլոր անդամներն ունեն բժշկական ապահովագրություն, դեղորայքը գնում են մեր հաշվին, հանգիստն  էլ ենք մենք ապահովում»,-նշում է ռեժիսորը:
Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահն ընդգծում է, որ միությունն ակտիվ գործունեություն է ծավալում: «Մենք մեկ միլիոն դոլարով պետությանն ենք վաճառել Դիլիջանի մեր ստեղծագործական տունը: Այդ գումարը բանկում է, և միության բոլոր անդամներն ապահովված են: Կազմակերպում ենք միջոցառումներ, հրատարակում գրքեր»,- փաստեց Գևորգյանցը:
Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը միավորում է կինոյի բոլոր ստեղծագործական մասնագիտությունների գործիչներին: Միությունը մշտապես կազմակերպում է տարատեսակ միջոցառումներ: Տարբեր տարիներին միությունը ղեկավարել են անվանի կինոգործիչներ: 2003թ. Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ է ընտրվել կինոռեժիսոր Ռուբեն Գևորգյանցը:

Кинематографисты Армении не жалуются на недостаток средств
Союз кинематографистов Армении активно действует: организует разного рода мероприятия, издает книги, выпускает диски. Как сказал в беседе с Арменпресс председатель СКА, режиссер Рубен Геворгянц, сейчас в Союзе готовятся к международному кинофестивалю «Это я».
«В этом году фестиваль организуется 1-5 октября в Цахкадзоре. Мы решили, на сей раз, провести его за пределами Еревана. Каждый день будут кинопросмотры, а затем обсуждения. На фестиваль был представлен 121 фильм, из которых комиссия отобрала 80. Прискорбно, что из разных стран поступили десятки фильмов, а Армения будет представлена всего 7-ю, и это в том случае, что все наши премии имеют денежный эквивалент», - отметил Рубен Геворгянц.
По его словам, в этом году в работы по организации фестиваля активно вовлечена и молодежь. «Мы ждем гостей из Казахстана, Грузии, Германии, других стран и, конечно, покажем им в дни фестиваля достопримечательности Армении», - сказал председатель СКА.
Геворгянц доволен деятельностью Союза, который, по его словам, процветает. «Мы сами создали эти хорошие условия. Члены союза 4 раза в год получают значительную помощь в виде продуктов и денежных сумм.  Пенсионеры СКА, кроме положенных им пенсий, получают дополнительную сумму от Союза, равную их государственной пенсии. Все члены Союза имеют медицинские страховки, приобретают лекарственные препараты за наш счет, мы обеспечиваем им полноценный отдых», - сказал Геворгянц, добавив, что Союз продал государству за 1 млн долларов Дом творчества кинематографистов в Дилижане. «Эта сумма находится в банке, так что члены Союза надежно обеспечены», - сказал председатель СКА.
Союз кинематографистов Армении объединяет представителей разных сфер кинопроизводства. В разные годы Союзом руководили известные кинодеятели Армении. В 2003 году председателем СКА был избран Рубен Геворгянц.