Ամերիկացի զինվորականները ծրագրում Էին ատոմային ռումբ պայթեցնել Լուսնի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի զինվորականները 1950-ական թվականների վերջին դիտարկում Էին Լուսնի մակերեւույթին կամ դրա մոտ ատոմային ռումբի պայթյուն իրականացնելու հնարավորությունը: Տիեզերական տարածությունում ռազմավարական գերազանցության հասնելու ԱՄՆ-ի այդ եւ մյուս պլանների մասին հայտնի Է դարձել ամերիկյան Newsweek հանդեսի լրագրողներին, որոնց հաջողվել Է ծանոթանալ ԱՄՆ-ի գաղտնազերծված կառավարական արխիվներին:
Ինչպես հետեւում Է փաստաթղթերից, Լուսնի վրա ատոմային պայթյունի գաղափարն առաջարկել են ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի՝ Նյու Մեքսիկոյի նահանգում գտնվող հատուկ սպառազինությունների մշակման կենտրոնի վերլուծաբանները: Այդօրինակ գործողության իրականացումը հետապնդում Էր ինչպես գիտական, այնպես Էլ քաղաքական բնույթի նպատակներ: «Դա կդառնար մեր տեխնոլոգիական հնարավորությունների ցուցադրությունը»,-ասված Է վերլուծաբաններին տրամադրված նախագծի հիմնավորման մեջ:
Մոտավորապես նույն այդ ժամանակ Պենտագոնը ծրագրում Էր ռազմակայան ստեղծել Լուսնի վրա: Նախագիծն ստացել Էր Horizon կոդային անվանումը: Ենթադրվում Էր ռազմակայանն օգտագործել նախեւառաջ ռադարներ տեղակայելու եւ Երկրագնդի մակերեւույթի օբյեկտները դիտարկելու համար: Այդ հավակնոտ նախագծի իրագործումը կպահանջեր 74 հրթիռի արձակում:
Ռազմակայանը, որում նախատեսվում Էր տեղավորել 12 զինծառայողների, պլանավորվում Էր բացել մինչեւ 1966 թվականի նոյեմբերը: Պաշտպանության նախարարության գնահատումների համաձայն՝ ծրագրի իրագործումը կարող Էր նստել 6 մլրդ դոլար, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: американские военные хотели взорвать на Луне атомную бомбу
Американские военные в конце 1950-х годов рассматривали возможность осуществления атомного взрыва на поверхности Луны или рядом с ней, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Об этом и других планах США по достижению стратегического превосходства в космическом пространстве стало известно журналистам американского журнала Newsweek, которым удалось получить доступ к рассекреченным правительственным архивам США.
Как следует из документов, идея атомного взрыва на Луне зародилась у аналитиков Центра ВВС США по разработке специальных вооружений, находящегося в штате Нью-Мексико. Проведение подобной операции преследовало цели как научного, так и политического характеров. С помощью подрыва атомного заряда американцы хотели вызвать так называемое "лунотрясение" - колебания поверхности естественного спутника Земли относительно большой амплитуды.
"Это представляет значительный интерес для улучшения понимания развития Солнечной системы и образования самой Луны", - говорится в представленном аналитиками обосновании проекта.
Другая цель - показать миру, что Америке под силу такое сделать. "Это стало бы демонстрацией наших технологических возможностей", - подчеркивается в документе.
Примерно в то же время Пентагон задумывался и над созданием военной базы на Луне. Проект получил кодовое наименование Horizon. Предполагалось использовать базу, в первую очередь, для размещения радаров и наблюдения за объектами на поверхности Земли. Претворение в жизнь столь амбициозного проекта потребовало бы запуска 74 ракет.
Базу, где располагались бы двенадцать военнослужащих, планировалось открыть к ноябрю 1966 года. Согласно оценкам минобороны, реализация задуманного могла бы обойтись в 6 млрд долларов.