Ֆրանսիայի վարչապետը կոչ Է արել Air France-ի օդաչուներին՝ դադարեցնել գործադուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի վարչապետ Մանուել Վալսը սեպտեմբերի 17-ին կոչ Է արել Air France ավիաընկերության օդաչուներին՝ դադարեցնել գործադուլը, որն սկսվել Է սեպտեմբերի 15-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ափսոսանք Է հարուցում այն, որ քաղաքացիների մեկ կատեգորիա, այս դեպքում օդաչուները, կարող Է դադարեցնել օդային հաղորդակցությոնը երկրում: Այդ սոցիալական հակամարտությունը պետք Է դադարեցվի: Ես կոչ եմ անում Air France-ի օդաչուներին՝ դադարեցնել գործադուլը եւ նստել կլոր սեղանի շուրջը: Այս ճգնաժամից դուրս գալ մեզ կարող Է օգնել միայն երկխոսությունը»,- Վալսի խոսքը մեջբերել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
Ավիաընկերության օդաչուների գործադուլը, ինչպես սպասվում Է, կշարունակվի մեկ շաբաթ: Աշխատակիցները հանդես են գալիս ծախսերի օպտիմալացման վերաբերյալ ղեկավարության առաջարկած ծրագրի դեմ՝ զգուշանալով կորցնել իրենց աշխատատեղը կամ զրկվել եկամուտների մի մասից:
Ենթադրվում Է, որ սեպտեմբերի 17-ին ավիաընկերությունը կիրականացնի պլանավորված բոլոր չվերթների մոտավորապես 40 տոկոսը:
Ավելի վաղ հասույթի ծավալի չափով երկրորդ ավիափոխադրողը հայտարարել Է, որ մտադիր Է Եվրոպայում նոր բազաներ բացել Transavia բրենդի ներքո: Ներկայում Air France-ի օդաչուների թիվը ավելի քան 3,7 հազար Է, ինչը գերազանցում Է ընկերության կարիքները: Նոր ծրագրի համաձայն, օդաչուների մեծ մասը պետք Է փոխադրվի դուստր տարածաշրջանային ընկերություն: Ընկերության աշխատակիցները համաձայնել են տեղափոխմանը, սակայն պահանջում են սոցիալական ապահովության մակարդակի եւ իրենց կարգավիճակի պահպանում, որպեսզի խուսափեն աշխատավարձերի հնարավոր կրճատումից, քանի որ նոր վայրում աշխատանքը սեզոնային բնույթ Է կրելու, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Премьер Франции призвал пилотов Air France прекратить забастовку
Премьер-министр Франции Мануэль Вальс в среду призвал пилотов авиакомпании Air France прекратить забастовку, начатую в понедельник, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Вызывает сожаление, что одна категория граждан — в этом случае это пилоты — может прекратить воздушное сообщение в стране. Этот социальный конфликт должен быть прекращен. Я призываю пилотов Air France прекратить забастовку, сесть за круглый стол, чтобы понять, что их статус не подвергается угрозе, однако под угрозой находится будущее Air France. И помочь нам выйти из этого кризиса может только диалог", — приводит агентство Франс Пресс слова Вальса.
В среду к пилотам также обратился и министр экономики Франции Эмманюэль Макрон. Он посетовал на то, что из-за забастовки в стране серьезно нарушено воздушное сообщение и призвал пилотов к диалогу.
Забастовка пилотов авиакомпании, которая, как ожидается, продлится неделю, началась в понедельник. Сотрудники выступают против предложенного руководством плана по оптимизации расходов, опасаясь потерять свое рабочее место или лишиться части доходов. По прогнозам на среду, авиакомпания планирует выполнить около 40% от всех запланированных рейсов.
Второй по величине объема выручки авиаперевозчик ранее заявил, что намерен открыть в Европе новые базы под брендом Transavia, чтобы вернуть долю рынка, потерянную за счет лоукостеров и ближневосточных соперников. В настоящее время Air France насчитывает более 3,7 тысячи летчиков, что превышает нужды компании. Согласно новой программе, большая часть летчиков должна быть переведена в дочернюю региональную компанию Нор! и в местный филиал партнера Air France, голландской лоукост-компании Transavia.
Сотрудники компании согласились на перевод, однако они требуют сохранения уровня социального обеспечения и своего статуса, чтобы избежать возможного сокращения зарплат, так как на новом месте работа будет носить сезонный характер. Одно из требований заключается в том, чтобы не было сокращений.