Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցնակակիրները դրամական պարգևը կտրամադրեն երիտասարդ աստղագետների զարգացմանը
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան մրցնակակիրները դրամական պարգևը կտրամադրեն
երիտասարդ աստղագետների զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վիկտոր Համբարձումյանի անվան 2014 թվականի միջազգային մրցանակակիրներ Ֆելիքս Ահարոնյանը, Իգոր Կարաչենցևն ու Բրենթ Թալին, պատրաստ են իրենց ստացած դրամական պարգևն ուղղել երիտասարդ աստղագետների կայացմանը: Այս մասին սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեցին մրցանակակիրները:
Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահի կողմից 2009 թվականին և ներկայում աստղագիտության, աստղաֆիզիկայի և հարակից գիտությունների բնագավառում կարևորագույն  մրցանակներից մեկն է: Այն հանձնավում է ցանկացած երկրի և ազգության ականավոր գիտնականների, ովքեր նշանակալի ներդրում են ունենում գիտության մեջ: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 500 հազար ԱՄՆ դոլար ու տրվում է երկու տարին մեկ անգամ` 2010 թվականից:
«Ես պատրաստվում եմ ինձ շնորհված 250 հազար ԱՄՆ դոլարից 50 հազար ԱՄՆ դոլարը տրամադրել ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիային գիտությունը զարգացնելու համար: Քանի որ ես աշխատում եմ Գերմանիայում և Իռլանդիայում գործող գիտական խմբերում, մնացածն գումար էլ կհատկացնեմ տարբեր երիտասարդներ գիտնականներին այդ խմբերում ներգրավելու և գիտական աշխատանքներ կատարելու համար»,-ասաց Ֆելիքս Ահարոնյանը` պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին:
ԱՄՆ-ը ներկայացնող Բրենթ Թալին հայտնեց, որ բարեգործական հիմնադրամ է ստեղծվել իր կողմից, գումարը կփոխանցվի այդ հիմնադրամին և կծառայի նրան, որ գիտնականներն այցելեն Հավայան կղզիների համալսարանի աստղագիտական ինստիտուտ, ուր նա ծավալում է իր գիտական գործունեությունը: «Իհարկե, այդ գումարը կուղղվի նաև հայ գիտնականների այցելություններին»,-ավելացրեց Բրենթ Թալին:
«Ամենալավ միջոցը դրամական մրցանակը օգտագործելու կլինի այն, որ երիտասարդ հայ աստղագետներին հնարավորություն տրվի Հյուսիսային Կովկասում գործող վեց մետրանոց դիտակայանում աշխատել: Կարևոր է, որ երիտասարդ ասղագետներ գան ու յուրացնեն ոչ հեշտ գիտությունը»,-նշեց Ռուսաստանը ներկայացնող Իգոր Կարաչենցևը:
Գիտնականները կարևորեցին հետագա համագործակցությունը` նշելով, որ դա է հանդիսանում գիտության զարգացման հիմքը: Մրցանակի գումարից 250 հազար ԱՄՆ դոլարը կհանձնվի Ֆելիքս Ահարոնյանին, իսկ Կարաչենցևին և Թալիին` 125-հազարական ԱՄՆ դոլար: Մրցանակը հանձնվում է Վիկտոր Համբարձումյանի ծննդյան օրերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ձեռամբ:
Ֆելիքս Ահարոնյանը (Իռլանդիա և Գերմանիա) առաջադրվել է Լինչեի ազգային ակադեմիայի (Իտալիա) կողմից «բարձր էներգիաների աստղաֆիզիկայի և տիեզերական արագացուցիչների ֆիզիկայի ոլորտում ակնառու ներդրման և Չերենկովի դիտակների ստերեոսկոպիկ համակարգի մշակման մեջ առաջատար դերի համար»:
Իգոր Կարաչենցևն ու Բրեյթ Թալին առաջադրվել են Հատուկ աստղադիտարանի (Ռուսաստան) կողմից «Տեղական Տիեզերքի տիեզերաբանության մեջ հիմնարար ներդրման համար»:

Лауреаты премии имени Виктора Амбарцумяна готовы поделиться своей премией с молодыми астрономами
Международные лауреаты премии имени Виктора Амбарцумяна за 2014 год Феликс Агаронян, россиянин Игорь Караченцев и американец Брент Тали готовы направить часть присужденной им денежной премии на становление молодых ученых-астрономов. Об этом 17 сентября на пресс-конференции в Национальной Академии наук Армении заявили сами лауреаты.
«Я собираюсь 50 тысяч долларов США из полагающихся мне 250 тысяч предоставить НАН РА на развитие науки. Поскольку я работаю в научных группах, действующих в Германии и Исландии, то остальную сумму направлю на то, чтобы привлечь к работам в этих группа разных молодых ученых», - сказал Феликс Агаронян, отвечая на вопрос Арменпресс.
Ученый из США Брент Тали заявил, что создал благотворительный фонд, так что  сумма будет передан этому фонду с тем, что молодые ученые могли посетить университет на Гавайских островах, где он занимается научной деятельностью. «Конечно, эта сумма послужит и для того, что в числе этих ученых оказались и армянские астрономы», - сказал он.
«Самый лучший способ использовать эту денежную награду – дать возможность молодым астрономам поработать в обсерватории, действующей на Северном Кавказе, - сказал представитель РФ Игорь Караченцев.
Премия в 250 тысяч долларов будет вручена Феликсу Агароняну, Игорь Караченцев и Брент Тали получат по 125 тысяч долларов.
Премия вручается в день рождения Виктора Амбарцумяна президентом Армении Сержем Саргсяном.
Международная научная премия имени Виктора Амбарцумяна  — одна из престижных наград в области астрономии, астрофизики, а также в смежных с ними областях физики и математики. Названа именем выдающегося астрофизика XX века, академика АН СССР, дважды Героя Социалистического Труда Виктора Амазасповича Амбарцумяна.
Премия основана 16 апреля 2009 года президентом Республики Армения Сержем Саргсяном. Премия вручается выдающимся учёным любой национальности за значительный вклад в области астрофизики и в те смежные области физики и математики, которые связаны с научной деятельностью академика Виктора Амбарцумяна.
Премия составляет 500 тысяч долларов США и вручается президентом Армении один раз в два года, начиная с 2010 года.