ՄԱԿ-ն աշխարհում սովյալների թվաքանակի կրճատում Է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին տասը տարվա ընթացքում աշխարհում սովյալների թվաքանակը կրճատվել Է ավելի քան 100 միլիոնով, սակայն մինչ այժմ թերսնումից տառապում է մոլորակի յուրաքանչյուր իններորդ բնակիչը, այսինքն՝ մոտավորապես 805 մլն  մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՄԱԿ-ի «Աշխարհում պարենային անվտանգության հետ կապված իրադրությունը» ամենամյա զեկույցում, որը հրապարակվել Է սեպտեմբերի 16-ին:
Պարենի եւ գյուղատնտեսական կազմակերպության (FAO), Գյուղատնտեսական զարգացման միջազգային հիմնադրամի (IFAD) եւ Պարենավորման համաշխարհային ծրագրի (ՊՀԾ) կողմից պատրաստված զեկույցում նաեւ նշվում Է, որ, սկսած 1990-1992 թվականներից, սովյալների թվաքանակը կրճատվել Է ավելի քան 200 միլիոնով:
Բացի այդ, փաստաթղթում ընդգծվում Է, որ ներկայում 63 զարգացող երկրներ արդեն հասել են սովյալների բաժնի կրկնակի նվազեցման նպատակին, եւս վեց երկիր դրան պետք Է հասնի 2015 թվականին: «Դա այն բանի վկայությունն Է, որ մենք կարող ենք շահել սովի դեմ մղվող պատերազմը»,-հայտարարել են FAO-ի, IFAD-ի եւ ՊՀԾ-ի ղեկավարները զեկույցի նախաբանում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ООН: число голодающих в мире за последние 10 лет сократилось
Более чем на 100 миллионов сократилось число голодающих в мире за последние 10 лет, однако до сих пор от недоедания страдает каждый девятый житель планеты, то есть около 805 миллионов человек, говорится в опубликованном во вторник ежегодном докладе ООН "Положение дел с продовольственной безопасностью в мире", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В докладе, подготовленном Продовольственной и сельскохозяйственной организацией (ФАО), Международным фондом сельскохозяйственного развития (ИФАД) и Всемирной продовольственной программой (ВПП), также отмечается, что начиная с 1990-1992 годов число голодающих сократилось более чем на 200 миллионов.
Кроме того в документе подчеркивается, что к настоящему моменту 63 развивающиеся страны уже достигли цели по снижению вдвое доли голодающих и еще шесть стран должны достичь ее к 2015 году.
"Это служит доказательством того, что мы можем выиграть войну с голодом и должны вдохновить страны на движение вперед к достижению цели при поддержке международного сообщества, если потребуется", — заявили главы ФАО, ИФАД и ВПП во вступлении к докладу.