Աշխարհի ցեղասպանագետները 2015-ի հուլիսին կհավաքվեն Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը 2015 թվականի հուլիսի 8-12-ը կհյուրընկալի Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության (ՑՄԸ) 12-րդ համաժողովը, որի խորագիրն է «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն»: Հեղինակավոր այս համաժողովի անցկացումը Երևանում աննախադեպ է լինելու թե՛ մասնակիցների քանակի, թե՛ ակադեմիական բարձր վարկանիշի և, իհարկե, Մեծ Եղեռնի հարյուրերորդ տարելիցի տեսանկյունից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից, համաժողովին իրենց մասնակցությունն են բերելու ցեղասպանագիտության և հարակից ոլորտների հարյուրավոր լավագույն մասնագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից:
2015թ. հուլիսին անցկացվելիք համաժողովը նվիրվելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի 70-րդ տարելիցներին: «Այս համաժողովի անցկացումը բացառիկ իրադարձություն է լինելու հայագիտության և, ի մասնավորի, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության ոլորտում: Հայաստան են ժամանելու հարյուրավոր հեղինակավոր գիտնականներ և երիտասարդ մասնագետներ, որոնց մասնակցությունը Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության տասներկուերորդ համաժողովին լավ առիթ է հանդիսանալու Հայոց ցեղասպանության և դրա հետևանքների մասին ավելի խորքային պատկերացումներ ունենալու և, ինչու չէ, Հայաստանին և մեր մշակույթին մոտիկից ծանոթանալու համար»,-նշել է համաժողովի կազմկոմիտեի տեղական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Դեմոյանը:
1997թ. Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ 2010թ. ստացել ՀՀ Նախագահի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդի համար շնորհվող մրցանակ: Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը (International Association of Genocide Scholars) ցեղասպանությունները և մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններն ուսումնասիրող գիտնականների առաջատար և խոշորագույն միավորումն է: Այն ստեղծվել է 1994թ. հայտնի ցեղասպանագետներ Իսրայել Չառնիի (Israel Charny), Հելեն Ֆայնի (Helen Fein), Ռոբերտ Մելսոնի (Robert Melson) և Ռոջեր Սմիթի (Roger Smith) կողմից և այսօր միավորում է ավելի քան 500 գիտնականի աշխարհի տարբեր երկրներից: Ընկերակցության նպատակն է հետազոտել և ուսուցանել աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների պատճառները` կանխարգելելու համար ցեղասպանությունների կրկնումն ապագայում: Հայոց ցեղասպանությունը մշտապես գտնվում է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության անդամների ուսումնասիրության կենտրոնում:
Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունը և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն ընդունում են 20-րդ դարի ցեղասպանությունների և ցեղասպանական բռնությունների թեմաներով հայտեր, մասնավորապես զեկույցներ: Զեկույցները պետք է վերաբերեն «Ցեղասպանություն» - հին հանցագործության նոր սահմանում, ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի հայեցակարգային հեռավորություններ. նոր մոտեցումներ, Հայոց ցեղասպանությունը. ձևանմուշ հետագա ցեղասպանական հանցագործությունների համար, Օսմանյան կայսրությունում հույների, ասորիների և եզիդիների ցեղասպանությունը, Ցեղասպանության համեմատական հետազոտություն. Հոլոքոստ, ցեղասպանություններ Ռուանդայում, Բոսնիայում, Կամբոջայում, Դարֆուրում, Ինդոնեզիայում, Բանգլադեշում և Լատինական Ամերիկայում, Ցեղասպանական գործընթացը. վաղ ահազանգման նշաններ, կանխատեսում և կանխարգելում, Ցեղասպանության դինամիկան, պատճառները և հետևանքները, Պատժել ցեղասպանական հանցագործությունները. փոխհատուցման հարցը և միջազգային արդարության սահմանափակ կարողությունը, Ցեղասպանություն, հավաքական հիշողություն, պատմողական և հասարակական ոգեկոչում, Ցեղասպանությունը կրթությունը որպես քայլ դեպի կանխարգելում, Ցեղասպանության ժխտումը, Նոր ուղղություններ ցեղասպանության հետազոտության մեջ. առաջընթաց, խնդիրներ և նոր հետազոտությունների հնարավորություններ հարցերին:
Գիտաժողովը կսկսվի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նորաստեղծ ցուցադրության այցելությամբ: Գիտաժողովի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան իրենց նախընտրությամբ մեկ օր տրամադրել շրջագայության դեպի Գյումրի, որտեղ Հայոց ցեղասպանությունից հետո Ամերիկյան նպաստամատույցի կողմից հիմնվել է աշխարհի խոշորագույն որբանոցը, ինչպես նաև այցելել Մուսա լեռան ինքնապաշտպանության հուշարձանը Երևանի մոտակայքում:

Genocide scholars all over the world to gather in Armenia in 2015
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS: Armenian Genocide Museum-Institute will host 8-12 July 2015 the 12th meeting of the International Association of Genocide Scholars (IAGS).  The conference theme is “Comparative Analysis of 20th Century Genocides”. Conduction of this authoritative conference will be unprecedented both from the viewpoint of the participants’ number, high academic reputation and centennial of the beginning of the Armenian genocide. Hundreds of top genocide scholars and related sphere specialists from all over the world will participate in the conference, Armenian Genocide Museum-Institute told Armenpress.
The conference will be dedicated to centennial of the beginning of the Armenian genocide and 70th anniversary of the end of WWII and the Holocaust. “Conduction of that conference will be an exclusive event in the sphere of Armenian Studies and particularly in the study of the Armenian genocide. Hundreds of authoritative scholars and young specialists will arrive in Armenia and their participation in the 12th IAGS conference is a good opportunity to make a deeper idea of the Armenian genocide and its consequences, as well as to present our culture,” said Hayk Demoyan.
IAGS and Armenian Genocide Museum and Institute welcome the submission of papers and presentations for the 12th IAGS conference.” Papers on all aspects of genocide and genocidal violence in the 20th century are welcomed, particularly following :  “Genocide” - new definition of old crime, conceptual dimensions of UN Convention: new approaches, Armenian genocide: A template for further genocides, Genocide of Greeks, Assyrians and Yezids in the Ottoman Empire , comparative Genocide Research: the Holocaust, genocide in Bosnia, Cambodia, Indonesia, Rwanda, Darfur and Latin American genocides, the genocidal process: early warning signs, prediction, and prevention, the dynamics, causes, and consequences of genocide, punishing genocidal crimes: the issue of reparations and limited capacity of international justice , genocide, collective memory, narrative and public commemorations, genocide education as a step towards prevention, genocide denial, new directions in comparative genocide research: advances, problems, and possibilities for future research.
The conference will begin with a visit to the newly developed exhibition of Armenian Genocide Museum and Institute. During the conference participants will be able to devote one day to an optional excursion to Gyumri, the city where the world largest orphanages were established by American Near East relief after the Armenian genocide and to visit Memorial to Musa Dagh Resistance in nearby Yerevan.
Attendance at the conference is open to all interested professionals and students, but presentation at the conference requires one to be a member of IAGS.