Նիդելանդների ԱԳ նախարարը հավակնում է եվրահանձնակատարի պաշտոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Ֆրանս Թիմմերմանսը պաշտոնապես առաջադրվել է որպես ԵՄ հանձնակատարի թեկնածու: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելոցվ «Իտա-Տասս»-ը, այդ մասին հայտարարել է Նիդելանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն:
Ինչպես ընդգծում են դիտորդները` նման որոշումը համընկնում է Նիդելանդների կառավարության ռազմավարության հետ, որով նախատեսվում է բարձր պաշտոններ ստանալ Եվրահանձնաժողովում:
ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Ռյուտտեն ընդգծել է, որ Թիմմերմանսն արժանի է հարգանքի և  ճանաչման ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ ողջ Եվրոպայում: Նիդելանդների կառավարության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ նախարարը մեծ դեր կունենա եվրոպական գործընթացներում:
Ավելի վաղ Ֆրանս Թիմմերմանսը հանդիպել է Եվրահանձնաժողովի նոր ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերին: Համաձայն ԶԼՄ-ների տեղեկությունների` հանդիպումը տևել է 45 րոպե, երբ մյուս թեկնածուներին հատկացվել է ընդամենը 30 րոպես: Իսկ անձամբ Նիդերլանդների ԱԳ նախարարն այդ հանդիպումը գնահատել էր արդյունավետ:

Глава МИД Нидерландов официально выдвинут кандидатом на пост еврокомиссара
Глава МИД Нидерландов Франс Тиммерманс официально выдвинут кандидатом на пост еврокомиссара. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тассоб этом объявил премьер-министр страны Марк Рютте.
Как отмечают наблюдатели, данное решение вписывается в общую стратегию правительства получить важную позицию в новом составе Еврокомиссии.
Выступая перед журналистами, Рютте отметил, что Тиммерманс заслужил уважение и признание как внутри страны, так и в Европе в целом. Глава голландского правительства выразил уверенность, что министр будет играть важную роль в европейских делах.
Ранее Франс Тиммерманс провел встречу с новым главой Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером. По данным местных СМИ, беседа продлилась около 45 минут, тогда как остальным кандидатам отводилось всего по полчаса, а сам глава МИД Нидерландов охарактеризовал состоявшуюся беседу как плодотворную.