Արցախը պետք է լինի կայուն, հզոր, զարգացած ու ժողովրդավարական երկիր. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում սեպտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ հռչակման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պետականության վերականգնումը դարակազմիկ իրադարձություն է, որի համար հայ ժողովուրդը երկար է պայքարել, կրել է մեծ ու անդառնալի կորուստներ, եւ չնայած այս ամենին, կարողացել է վերականգնել ամենաթանկ արժեքը՝ անկախ պետականությունը, հայրենի հողում արժանապատվորեն ապրելու իրավունքը, սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն տնօրինելու հնարավորությունը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ անկախության այս 23 տարիները եղել են դիմակայության ու մաքառումների, պետականաշինության ու կայացման տարիներ, որոնց ընթացքում մենք ազգովի պաշտպանել ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը, Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի աջակցությամբ աշխատանքներ տարել պատերազմի հետեւանքների ու  ավերածությունների վերացման ուղղությամբ եւ կանգնել կայուն զարգացման ուղու վրա:
«Մենք հաստատակամ ենք ու վճռական` շարունակելու մեր ընտրած ուղին, շարունակելու այն բարձր գիտակցումով, որ Արցախը պետք է լինի կայուն, հզոր, զարգացած ու ժողովրդավարական երկիր, որը կարող է արժանիորեն ներկայանալ աշխարհին եւ լինել համայն հայության պարծանքը: Համատեղ ուժերով պետք է անել հնարավորն այդ նպատակները կյանքի կոչելու համար»,- իր խոսքում նշել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ գնալով նոր թափ է ստանում Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացն՝ այս համատեքստում ամբողջ հայության համար մեծ իրադարձություն համարելով վերջերս Կալիֆորնիայի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը, որը կարեւոր քաղաքական, իրավական եւ բարոյական քայլ է:
Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է բոլոր պարգեւատրվածներին ու ներկաներին Արցախի Հանրապետության հռչակման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ եւ մաղթել նրանց քաջառողջություն, երջանկություն, խաղաղություն ու բարեկեցություն:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Karabakh should be stable, powerful, developed and democratic state: President
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS: On 2 September in connection with the 23rd anniversary of the Nagorno Karabakh Republic’s proclamation a solemn awarding ceremony took place at residency of the Artsakh Republic President. The Central Information Department of the Office of the President of the Nagorno Karabakh Republic informed Armenpress that in his speech Bako Sahakyan noted that restoration of statehood was an epoch-making event for which the Armenian nation had struggled for a long period, suffered big and irretrievable losses and in spite of this all could restore the most important value – the independent statehood, the right to live on the native soil with dignity, and be the master of their own destiny.
According to the Head of the State the 23 years of independence have been the period of resistance and decade-long struggle, years of state building and formation, during which we have defended Artsakh’s freedom and independence, worked together with Mother Armenian and the Diaspora towards eliminating the consequences of war and destruction and embarked on the path of stable development.
“We are determined and resolute to continue on the chosen path, continue with the high sense that Artsakh should be a stable, powerful, developed and democratic state, which can appear before the world with dignity and become the pride of the world spread Armenians. With joint efforts we should do everything possible to achieve these goals”, noted Bako Sahakyan in his speech.
The President underlined with satisfaction that the process of Artsakh’s international recognition hag gained a new impetus and within this context considered the recent recognition of Artsakh’s independence by California as a great event for all Armenians, calling it an important political, legal and moral step. The Head of the State congratulated all the awardees and attendees on 23rd anniversary of the Artsakh Republic’s proclamation, wished them robust health, happiness, peace and welfare.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, NKR National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, other officials participated in the event.