Արցախը պետք է լինի կայուն, հզոր, զարգացած ու ժողովրդավարական երկիր. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահի նստավայրում սեպտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ հռչակման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ պարգեւատրման հանդիսավոր արարողություն:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ պետականության վերականգնումը դարակազմիկ իրադարձություն է, որի համար հայ ժողովուրդը երկար է պայքարել, կրել է մեծ ու անդառնալի կորուստներ, եւ չնայած այս ամենին, կարողացել է վերականգնել ամենաթանկ արժեքը՝ անկախ պետականությունը, հայրենի հողում արժանապատվորեն ապրելու իրավունքը, սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն տնօրինելու հնարավորությունը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ անկախության այս 23 տարիները եղել են դիմակայության ու մաքառումների, պետականաշինության ու կայացման տարիներ, որոնց ընթացքում մենք ազգովի պաշտպանել ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը, Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի աջակցությամբ աշխատանքներ տարել պատերազմի հետեւանքների ու  ավերածությունների վերացման ուղղությամբ եւ կանգնել կայուն զարգացման ուղու վրա:
«Մենք հաստատակամ ենք ու վճռական` շարունակելու մեր ընտրած ուղին, շարունակելու այն բարձր գիտակցումով, որ Արցախը պետք է լինի կայուն, հզոր, զարգացած ու ժողովրդավարական երկիր, որը կարող է արժանիորեն ներկայանալ աշխարհին եւ լինել համայն հայության պարծանքը: Համատեղ ուժերով պետք է անել հնարավորն այդ նպատակները կյանքի կոչելու համար»,- իր խոսքում նշել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը գոհունակությամբ է ընդգծել, որ գնալով նոր թափ է ստանում Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացն՝ այս համատեքստում ամբողջ հայության համար մեծ իրադարձություն համարելով վերջերս Կալիֆորնիայի կողմից Արցախի անկախության ճանաչումը, որը կարեւոր քաղաքական, իրավական եւ բարոյական քայլ է:
Երկրի ղեկավարը շնորհավորել է բոլոր պարգեւատրվածներին ու ներկաներին Արցախի Հանրապետության հռչակման 23-րդ տարեդարձի կապակցությամբ եւ մաղթել նրանց քաջառողջություն, երջանկություն, խաղաղություն ու բարեկեցություն:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Арцах должен быть стабильным, сильным, развитым и демократическим государством – президент НКР
В резиденции президента Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) 2 сентября состоялась торжественная церемония награждения по случаю 23-летия провозглашения НКР.
Как сообщили Арменпресс в Главном управлении информации аппарата президента НКР, в своем слове президент Саакян отметил, что восстановление государственности является веховым событием, во имя чего армянский народ вел долгую борьбу, понес большие и невосполнимые потери, и, несмотря на все это, сумел восстановить самую дорогую ценность - независимую государственность, право жить достойно на родной земле, возможность самостоятельно распоряжаться собственной судьбой.
Глава государства подчеркнул, что эти 23 года независимости были годами противостояния и борьбы, государственного строительства и становления, в ходе которых  всей нацией защитили свободу и независимость Арцаха, осуществили при содействии Родины-Армении и Диаспоры работы по устранению последствий и разрушений войны и встали на стабильный пусть развития.
“Мы непреклонны и решительны в вопросе продолжения выбранного нами пути. Мы продолжим его, осознавая, что Арцах должен быть стабильным, сильным, развитым и демократическим государством, который может быть достойно представлен миру и быть гордостью всего армянства. Совместными усилилями мы должны сделать все возможное, чтобы осуществить эти цели”,- отметил в своем слове Бако Саакян.
Президент с удовлетворением подчеркнул, что все больше получает размах процесс международного признания Арцаха,  назвав в данном контексте признание независимости Арцаха со стороны Калифорнии большим событием для всего армянства, важным политическим и моральным шагом.
Глава государства поздравил всех награжденных и присутствующих с 23-летием провозглашения Республики Арцах и пожелал им крепкого здоровья, счастья, мира и процветания.
В мероприятии приняли участие предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Прагев Мартиросян, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, другие должностные лица.