«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ն սեպտեմբերին կդիմի ՄԻԵԴ Մամիկոն Խոջոյանի գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մամիկոն Խոջոյանի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան դիմելու հայցն ավարտական  փուլում է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Լարիսա Ալավերդյանը: «Դուք գիտեք, որ այն բավականին մեծ փաթեթ է, պահանջում է մեծ հմտություններ` թե իրավաբանական, թե լեզվական: Ես հուսով եմ, որ այս օրերին մենք կավարտենք աշխատանքը ու կդիմենք դատարան»,-ասաց նա:
Լարիսա Ալավերդյանի խոսքով` դատարան դիմելուց հետո պետք է ստանան ընդունելության մասին պատասխան, և հետագայում կտեսնեն, թե ինչպիսի զարգացում կունենա գործը:
Տավուշի սահմանամերձ Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 77-ամյա Մամիկոն Տիգրանի Խոջոյանը 2014 թվականի հունվարի 28-ին հատել էր հայ-ադրբեջանական շփման գիծը ու հայտնվել ադրբեջանական կողմում: Մամիկոն Խոջոյանն ուներ որոշակի հոգեկան խնդիրներ ու ապրում էր միայնակ: Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայության բնորոշմամբ` նա իբր եղել է «զինված դիվերսանտ»: Ադրբեջանի Պատանդների, անհայտ կորածների և գերիների հանձնաժողովի քարտուղար Շահին Սայիլովը նշել էր, որ Հայաստանի քաղաքացուն գետն անցնելիս Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղի բնակիչները նկատել ու հանձնել են ադրբեջանցի զինծառայողներին: Տարածված վարկածին, թե իբր Մամիկոն Խոջոյանը դիվերսանտ է կամ նրանց ուղեկցող, չէին հավատում անգամ Բաքվում: 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանի հետ Ադրբեջանում հարցազրույց էին արել ու հրապարակել ադրբեջանական լրատվամիջոցներում` խախտելով գերիների մասին Ժնևյան կոնվենցիան: Հարցազրույցի ժամանակ պարզ էր դարձել, որ Խոջոյանի ձեռքը կոտրված է: Գերությունից վերադառնալուց մի քանի ամիս անց Մամիկոն Խոջոյանը մահացավ` այդպես էլ չվերականգնվելով գերության ժամանակ կրած խոշտանգումներից:

Against Illegal Arbitrariness to appeal to ECHR on Armenian captive case
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS: The application on Mamikon Khojoyan’s case to be sent to the European Court of Human Rights is in the final stage. The Executive Director of Against Illegal Arbitrariness NGO Larisa Alaverdyan told Armenpress about it. “You know that it is quite a big package and requires considerable skills both legal and linguistic. I hope that one of these days we will complete the work and apply to the Court”, - said Larisa Alaverdyan.
According to the Executive Director of Against Illegal Arbitrariness NGO, after sending the application they will get a response on reception and will see how the case will develop.
An alarm call was received on the disappearance of border village Karmiraghbyur of Tavush resident 77-year-old Mamikon Tigran Khojoyan. He was last seen at an event in the village on January 28 at 14.00 - 15.00. Mamikon Khojoyan has three sons and three daughters but he lived alone. 77-year-old farmer had health problems. He was registered in the last 2-3 years and was under the control of physicians. Azerbaijani APA News Agency on January 28 informed about the citizen who crossed the Armenian-Azerbaijani contact line who by the characterization of the press service of the Defense Ministry of Azerbaijan was “armed subversive”. The Secretary of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons Shahin Sayilov noted that the residents of Ali Beil village, Tovuz region noticed the Armenian citizen crossing the river and passed him to Azerbaijani servicemen. Mamikon Khojoyan died on May 20 several months after he was left free and came back from Azerbaijan.